Medimagazin logo

Başhemşireler duygusal açıdan başhekimlerden daha zeki!

Sağlık çalışanları arasında yapılan bir araştırmaya göre, duygusal zekâsı yüksek olan bireylerin, entelektüel zekâsı yüksek olanlara göre daha mutlu ve başarılı oldukları belirtildi
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Başhemşireler duygusal açıdan başhekimlerden daha zeki!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İstanbul’daki kamu hastanelerinde görev yapan başhekim ve başhemşirelerin duygusal zekâ düzeyleri ile etik muhakeme yeteneklerini belirlemek amacıyla bir araştırma yapıldı.

Çalışmada başhemşirelerin duygusal zekâsının başhekim grubundakilerden daha yüksek olduğu ifade edilerek, yöneticilerin duygusal zekâ düzeyleri ile etik muhakeme yeteneklerinin ortalamanın üzerinde olduğu ve başhemşire grubunda duygusal zekâ düzeyi arttıkça etik muhakeme yeteneğinin de arttığı belirtildi.

Araştırmada duygusal zekâ kavramı “Sosyal zekânın bir tipi olarak kişinin kendisinin ve başkalarının hislerini ve duygularını denetleme, bunları birbirinden ayırma ve bu bilgileri, düşünce ve davranışlarında rehber olarak kullanabilme yeteneğidir.” şeklinde tanımlandı.

Yapılan çalışmada altı çizilen diğer bir nokta, duygusal zekânın başarı için önemli bir faktör olduğu, duygusal zekâsı yüksek olan bireylerin ise yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde entelektüel zekâsı yüksek olanlara göre amaçlarına ulaşmış, anlamlı bir hayat süren mutlu ve başarılı bireyler oldukları oldu.


Duygusal zekâya sahip kişiler insan ilişkilerinde daha iyi!

Duygusal zekâya sahip kişilerin iş hayatında gerek bireylerin gerek kendilerinin, gerekse diğer insanların duygularını çok daha iyi anlayarak yönettiklerinden dolayı, hem kendileriyle hem de başkalarıyla barışık olacakları ve insan ilişkilerinde yüksek bir başarı sağlayacakları öngörülenler arasındaydı.

Araştırmada, duygusal zekâsı yüksek çalışanların, bireysel ve sosyal becerilerini iş hayatında uygulamada daha başarılı oldukları ve bunun sonucu olarak da kuruma kâr sağlayabildikleri belirtildi.

Duygusal zekânın çalışanlar arasındaki saygı ve sevgiyi artırdığının belirtildiği araştırmada;  duygusal zekâya sahip kişilerin iş tatmini sağladığı, örgütsel vatandaşlık davranışlarını güçlendirdiği, personel devrini azalttığı, moral ve motivasyonu artırdığı, örgütsel sorumluluğu olumlu yönde etkilediği, ilişkilerin ve iletişimin daha etkin hâle geldiği, daha mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamının yaratılabildiği ve bunların sonucunda da iş yaşamının kalitesini yükselterek iş performansını da olumlu yönde etkilediği ifade edildi.

Türkiye’de sağlık sektöründe emek harcayan çalışanlar ve yöneticilerin duygusal zekâ konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmamakla birlikte, bu kavramın öneminin de farkında olmadığı belirtildi.

Başhemşirelerin yaş, medeni durum, mesleki çalışma yılı ve yönetici pozisyonundaki görev süresi ile duygusal zekâ ölçeği (DZÖ) puan ortalaması arasında anlamlı fark bulunmazken, eğitim durumunun duygusal zekâ düzeyini etkilediği ve bu durumun istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi.


Kadın yöneticilerin duygusal zekâsı daha yüksek

Hemşirelikte Eğitim ve Araştırma Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, yöneticilerin cinsiyetine göre, sonuçlar açısından anlamlı fark olduğu, kadın yöneticilerin DZÖ puan ortalamalarının erkek yöneticilere göre daha yüksek olduğu saptandı.

Hekimlerin, fiziksel ve zihinsel olarak gösterdikleri emeğin yanı sıra, duygusal zekâ becerisini de göstermeleri bekleniyor. Söz konusu çalışmada ise başhekimlerin duygusal zekâ düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu açıklandı.

Duygusal zekânın gelişmesi açısından üzerinde durulan en önemli faktörler ise yaş, aile ortamı ve cinsiyet olarak sıralandı.

Hemşirelerin bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak klinik uygulamalarda etik sorun içeren durumlarla karşılaşma sıklığının artması, etik karar verme, verdiği kararların sorumluluğunu üstlenme durumunda kalması ve pek çok etik sorunun hasta ve hasta yakınlarını etkilemesi dikkate alındığında, ahlaki karar verebilmenin hemşirelik mesleği açısından da oldukça önemli olduğu öngörüldü.

Hanife Tiryaki Şen ve arkadaşlarının yaptığı araştırmada, başhekim ve başhemşirelerin duygusal zekâ düzeyleri ile etik muhakeme yeteneklerinin iyi düzeyde olduğu, yöneticilerin cinsiyet ve eğitim durumunun duygusal zekâ düzeyini, yaşın ise etik muhakeme yeteneğini etkilediği, başhemşire grubunda duygusal zekâ düzeyi arttıkça etik muhakeme yeteneğinin de arttığı belirlendi.

 

 

Bu yazının tüm hakları Medimagazin'e aittir. "www.medimagazin.com.tr" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©
 

başhemşireler
duygusal
açıdan
başhekimlerden
daha
zeki!
Yorum (4)
Tahsin Ürgüplü
Azıcık zeki olsalar bu çağda hekim olmazlardı.Konu başlığına katılıyorum.
0
Cevapla
aydin sinal
entellektüel zeka,yani mantiki zeka bir olayi algilayip,sentez etme,sorgulamakla bir sonuc elde etmedir,pozitif bir bilimdir.iki arti iki dört eder.hissi zeka!(hissin oldugu yerde zeka fonksionunu kaybeder) denen ise beyin degil duygular cercevesinde sizofrenik bir durumdur sadece baktigi objeyi gözü ile görür beyin aradan cikar,eski yesilcam filmlerinde cok görülür,simdide tv.dizilerinde hissi algisi yüksek olan kisiler karsisindakini kursun manyagi yapiyorlar,hissi duygu kesin degildir,ortama,kisiye,cevreye göre degisir,oriantelere mahsustur yani türkiye icinde gecerlidir,avrupa daki darvin,bacon,schopenhauer gibi avrupa temel felsefelere uymaz. bana karsi yazilar yorumlardada hissi zekanin(!,?) ürünlerini cokca görmekteyim.ne diyelim herkesin zekasi hisi ve mantigi ile düz orantili.selamlar
0
Cevapla
Şenol TOPÇU
Sağlık emekçileri ve yöneticilerinin duygusal zeka hakkında pek bilgisi yokmuşşş. Çok aydınlandım...
0
Cevapla
Metin
Birde Müdür ve başhekim yardımcılarını da inceleyin.Kendilerini kaf adağında zanneden,ne oldum delisi olanlarıda var.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir