Medimagazin logo

Bakanlıktan perfüzyonistlere eğitim

Sağlık Bakanlığı, ameliyatlarda kalp ve akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımı işlemini yapan sağlık mensuplarını eğitime (perfüzyonist) tâbi tutacak.
Bakanlıktan perfüzyonistlere eğitim
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ve 6225 sayılı Bazı Kanun ve Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9. Maddesi ile 1219 sayılı Kanuna eklenen 13'üncü Madde'nin (ö) fıkrasında perfüzyonist tamını yeniden yapıldı. Buna göre Perfüzyonist, "perfüzyon alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun veya diğer lisans eğitimleri üzerine perfüzyon alanında yüksek lisans yapan; kalp ve/veya büyük damarlarda yapılacak müdahalelerde ilgili uzman tabipler gözetiminde kalp akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımını yöneten sağlık meslek mensubudur." şeklinde tanımlandı. Aynı kanununda, "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte kalp akciğer makinesini kullanarak beden dışı kan dolaşımı işlemini en az bir yıldan beri yürütmekte olup en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlardan, usul ve esasları Sağlık Bakanlığınca belirlenen eğitimleri alan ve açılacak sınavlarda başarılı olanlar perfüzyonist yetkisiyle çalışabilir" hükmü yer aldı.

bakanlıktan
perfüzyonistlere
eğitim
Yorum (1)
SALIH
en az bir yıl perfüzyonıst olarak çalışmış ve an azlıse mezunu olanlarada çalışma kakkı verılecekse dıplomasız çalışan radyoloji teknisyenlerinede hak tanınmalı.bunların içinde an az 4 5 yıl çalışan ve unıversıte mezunu kişiler var.onlarada böyle bıir hak tanınmalı sertıfıka verılıp çalışmalı.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir