Medimagazin logo

Bakanlık ‘mucize’ ürün avında!

Zayıflatıcı, boy uzatıcı, cinsel gücü arttırıcı ürün satışı yargıya taşındı
Kaynak: VATAN
Bakanlık ‘mucize’ ürün avında!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, internet ortamında gıda takviyesi ruhsatı ile kilo verdirici, boy uzatıcı, cinsel performansı arttırıcı ürünleri satan sitelere açtığı savaşı yargıya taşıdı. 2010 yılında pazarlanan 7 ürün hakkında ‘sağlığa zararlı’ oldukları gerekçesi ile toplatma kararı alan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu tip ürünlerin reklam ve satışına aracılık eden 268 internet sitesi hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ayrıca, rutin denetimler dışında vatandaşlardan ulaşan bu tip ürünlere ilişkin 278 şikayet doğrultusunda Tarım İl müdürlüklerine denetim talimatı verildi. Denetimler sonucunda da 22 ürün ile ilgili mevzuata aykırı reklam, tanıtım ve ilan tespit edilerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bildirim yapıldı. Ayrıca televizyonlarda yayımlanan mevzuata aykırı 5 reklam için de RTÜK’e bildirimde bulunuldu.
 
Son iki yıldır internet üzerinden satılan ve ölümcül sonuçlar doğurduğu ortaya çıkan ‘kırmızı biber hapı’ gibi ürünlere karşı hummalı bir çalışma yürüten Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2009’da 6 ürüne yasaklama getirmişti. 2010’da ise 7 ürüne yasaklama getirildi ve bu şekilde yasaklanan ürün sayısı 13’e ulaştı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca üretim ve ithal izni verilen ürün isimleri üretim ve ithal izni tarih ve sayıları ile üretici ve ithalatçı firma isimleri’nin “ www.kkgm.gov.tr” internet sitesinden yayımlandığına dikkat çeken Bakanlık kaynakları şu uyarıda bulundu: “Bu bilgilerin tümü ürünün etiketi üzerinde doğru ve eksiksiz olarak yer almalıdır. Marka, isim, üretici-ithalatçı firma vb. bilgilerin bir yada birkaçının Bakanlığımızca yayınlanan bilgilerden farklı olması durumunda, takviye edici gıdanın kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı arttırıcı, sigara bıraktırıcı ve hastalıkları iyileştirici bir özelliği olduğu iddia edilmesi durumunda ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.”
 
Bakan Eker uyarmıştı
 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, özellikle internet siteleri aracılığıyla satılan ürünler konusunda, “Üretim veya ithal izni verdiğimiz, zayıflatan, cinsel güç artıran hiçbir ürün yok. Biz sadece bir insanın gündelik beslenmesini takviye edecek, verimli hale getirecek, enerji verecek gıda takviyesi nitelğindeki ürünlere izin veriyoruz” diyerek, vatandaşlara, üzerinde cinsel güç artırıcı, kilo verdirtici, boy uzatıcı şeklinde ifadeler yer alan bu içerikteki reklamlarla piyasaya sunulan ürünlere itibar etmemeleri çağrısında bulunmuştu. Eker, vatandaşlardan bu tip ürünlerle ilgili şikayetlerini ALO 174 hattına bildirmelerini istemişti.
 
İŞTE YASAKLI 13 ÜRÜN!
 
Bakanlığın toplatma kararı aldığı ürünler ise şöyle:
 
- Li Da DaidaihuaWeight Loss Capsule
 
- La Jiao Shou Shen Kapsül, LW6090
 
- FX-15, T-3 Supplement
 
- Kamagra n Bh Meksika Biber Hapı
 
- Grinex, Ziroll n Sir Hunter
 
- Gatto Romeo&Juliet n EFR-X n RX-1
bakanlık
‘mucize’
ürün
avında!
Yorum (2)
Tarık Bengüç
"Şu plastik bileziği takınca iyi yaşıyorsunuz" sözüne inanarak,plastik bilezik satıcısına bir ayda nakit altı milyon lira kazandıran insanların yaşadığı bir ülkedeyiz.Biber olur,plastik bilezik olur,böyle vurkaç tipi yatırımlar çok karlı.
0
Cevapla
murat
komik olmasinlar su ana kadar -besin takviyesi- adi altinda tarim orman koy isleri bakanligindan ruhsatli butun urunlerin pazarlamasinda benzer yontemler kullanılmıstır.en masumu kan yaglarini dusurmede yardimci olmaktadir.bel agrilarina iyi gelmektedir.butun romatizmal hastaliklara iyi gelmekte ayni zamanda bobrek taslarini dusurmekte ayni zamanda tansiyonu dengelemektedir.bunlarin hic birini yapamiyorsa da sac cikartmakta , cinsel performansimizi ikiye katlamaktadir. yoksa hepi topu 100 bilemedin 200 kcal lik besin ve enerji takviyesi icin insanlar neden 100 lerce lira odesindir?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir