Medimagazin logo

Sevk sistemi başlıyor, özel hastanelerden uyarı geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, pilot il seçilen Bayburt, Gümüşhane, Isparta ve Denizli'de hastanelere sevklerin aile hekimleri tarafından yapılması uygulanmasına 1 Kasım 2008 tarihinde başlanacağını hatırlatarak, "Sevk zinciri kaldırıldıktan sonra devlet hastanelerinde ayaktan tedavi oranı yüzde 60'ı aştı, bu ürkütücü bir rakam. Sevki vatandaşa çile olsun diye getirmiyoruz, bu alanın disipline edilmesi lazım" dedi
Sevk sistemi başlıyor, özel hastanelerden uyarı geldi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
ANKARA (İHA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, pilot il seçilen Bayburt, Gümüşhane, Isparta ve Denizli'de hastanelere sevklerin aile hekimleri tarafından yapılması uygulanmasına 1 Kasım 2008 tarihinde başlanacağını hatırlatarak, "Sevk zinciri kaldırıldıktan sonra devlet hastanelerinde ayaktan tedavi oranı yüzde 60'ı aştı, bu ürkütücü bir rakam. Sevki vatandaşa çile olsun diye getirmiyoruz, bu alanın disipline edilmesi lazım" dedi.

Bakan Çelik, özel sağlık sektörü temsilcileriyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bir araya geldi. Toplantıda konuşan Özel Hastaneler Birliği Genel Başkanı Reşat Bahat, yapılan son düzenlemelerle sektörün içinde bulunduğu sorunları dile getirirken, hükümetten beklentilerini sıraladı. Bahat, bir soru üzerine sağlık alanında yapılan son düzenlemelerden sonra özel sağlık işletmelerinin zor günler geçirdiğini, şu ada işini kaybedenlerin oranının yüzde 5 olduğunu öne sürerek, "Böyle giderse özel sağlık sektöründe çalışanların yüzde 30'u işini kaybedecek" diye konuştu.

Bakan Çelik ise Sosyal Güvenlik Reformu (SGR) kapsamında emeklilere ait hükümlerin 1 Temmuz 2008 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, yeşil kart ve kamu çalışanları dışında herkesin Sosyal Güvenlik Sistemi (SGS) kapsamına alınmasını öngören uygulamanın ise 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe geçtiğini kaydetti. Çelik, pilot il seçilen Bayburt, Gümüşhane, Isparta ve Denizli'de hastanelere sevklerin aile hekimleri tarafından yapılması uygulanmasına 1 Kasım 2008 tarihinde başlanacağını ifade ederek, "Aile hekimliği yeni icat edilmiş bir sistem değil, Avrupa'da kullanılan bir sistemdir. Sağlık Bakanlığı 23 ilde aile hekimliği sistemi için at yapı oluşturmasına rağmen 4 pilot ilde sevk sistemini başlatmayı uygun bulduk. Sevk zinciri kaldırıldıktan sonra devlet hastanelerinde ayaktan tedavi oranı yüzde 60'ı aştı, bu ürkütücü bir rakam. Gelişmiş ülkelerde ayaktan sağlık hizmetlerin yüzde 80'i birinci basamak yani sağlık ocaklarında veriliyor. Sevki vatandaşa çile olsun diye getirmiyoruz, bu alanın disipline edilmesi lazım. Böylece kamuda ciddi bir tasarruf sağlanacağı gibi hastanelerde verilen sağlık hizmetlerinin de niteliği artacak" şeklinde konuştu.

Bakan Çelik, devlet, üniversite ve özel hastanelere vatandaşların ödediği katılım payı uygulamasının devam edeceğini vurguladı. "Tıbbi gerekliliğin dışındaki keyfiliklerin önüne geçmek için sınırlandırmaların arkasındayız" diyen Çelik, sabah başka bir hastanede, öğleden sonra başka hastanede MR çekilmesini önleyeceklerini söyledi. Yapılan yeni düzenlemelere ilişkin eleştirilere açık olduklarını anlatan Çelik, tüm sektörle birlikte sorunları çözmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Bakan Çelik, dal merkezleri ile tıp merkezlerinin sözleşmelerinin iptal edileceği iddialarını da yalanladı. Sağlık sektöründe yaşanan suiistimallerin hem kendilerini, hem vatandaşları hem de sektörü rahatsız ettiğini söyleyen Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan haksız yere 237 milyar para tahsil eden hastaneden bu paranın geri alınacağını da sözlerine ekledi.
sevk
sistemi
başlıyor
özel
hastanelerden
uyarı
geldi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir