Medimagazin logo

Medicana'ya 'acil servis' cezası

Bakanlığın 'Acile gelen kritik hastadan ücret alınmayacak' kuralına uymayan Medicana Ankara 10 gün hasta kabul edemeyecek.
Kaynak: RADİKAL - DİNÇER GÖKÇE
Medicana'ya 'acil servis' cezası
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Bünyesinde sekiz hastanesi bulunan Medicana Hastaneler Grubu’nun Ankara’daki hastanesi Sağlık Bakanlığı kararıyla 10 gün boyunca yeni hasta kabul edemeyecek. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasına göre, Türkiye genelindeki tüm hastanelerin acil servisine gelen ve durumu kritik olan hastalardan hiçbir ücret alınmıyor. Ancak, Medicana Ankara’nın acil servisine giden ve durumu ağır olan hastalardan fahiş ücret alındığı saptandı. 
 
Bu durum üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı, iki yıl önce 60 milyon dolarlık yatırımla kurulan hastaneye 10 gün sürecek bir ceza verdi. Medicana’ya uygulanan cezanın haklı bir gerekçeye dayandığını söyleyen Sağlık Bakanlığı Basın Danışmanı Fikret Ertuğrul, acil servise gelen ve durumu ağır olan hastalardan, hiçbir hastaneden para alınmadığını hatırlattı. Medicana Hastaneler Grubu’nun Çamlıca’da bulunan hastanesi de dört yıl kadar önce benzer sorunlar nedeni ile ceza almıştı. 
 
‘Gerekirse hapse atın’ 
Medicana Grubu’ndan konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, Özel Hastaneler Birliği Başkanı Reşat Bahat, kapatma cezasının ağır bir ceza olduğu görüşünde: “Eğer sahipleri suçluysa hapse atılsın ama hastane kapatılmasın. Hem hasta hem çalışanlar mağdur oluyor hem de hastane ciddi bir imaj sorunu yaşıyor. Kamu hastanelerine gösterilen esneklik özel hastanelere gösterilmiyor.” 
 
Sekiz yılda sekiz hastane 
Medicana Ankara Hastanesi Kasım 2008 yılında hizmete açılmıştı. Hastane 60 milyon dolarlık yatırımla kurulmuştu. Diş hekimi Hüseyin Bozkurt’un başında bulunduğu Medicana Hastaneler Grubu’nun toplam sekiz hastanesi bulunuyor. Aynı grubun Çamlıca’daki hastanesi dört yıl önce ceza almıştı.
medicana'ya
'acil
servis'
cezası
Yorum (4)
serdar sener
Adamlar ne yapsınlar;bakanlıgın populist politikalarına uyup kendilerini peskes mi ceksinler..??Sen "aciller bedava" ve "kendini acil hisseden her hasta acil kabul edilecek" dersen bunun altından kalkılır mı??O zaman bakanlık acile basvuru kriterleri acıklasın,ona gore hastalar degerlendirilsin..Ama bu oy kaybettirecegi icin yapılmaz tabiki..
0
Cevapla
koray yılmaz
ozel hastanelrde alınan yatak ücrtlerinide bir inceleyin.göreceksiniz ne kadar yüksek olduğunu
0
Cevapla
Mustafa
Bir özel hastane çalışanı olarak, bana göre özel hastanelerde denetimin yeterli değil. Bunu fırsat bilen hastane yöneticileride vatandaşı soymaktadır. Bence Ankara'da ceza alan hastane bunu en aleni yapan kurumdu. Bu tür denetimlerin tüm özel hastanelere yapılması gerekmektedir ki ihtiyaç duyan vatandaş istediği tedaviyi hak ettiği ücreti ödeyerek alabilsin.
0
Cevapla
dr fatih
özel hastaneler de devlet hastaneleri gibi acil hizmeti vermek zorunda tabiki ancak acil kavramının çok iy tanımlanması gerekir.Acaba hastanın durumu gerçekten kritik olduğu ve en yakın hastane bir özel hastane olduğu için mi o hastaneye başvuruyor hasta yoksa daha iyi hizmet alırım ,bekletilmem ,uzman hekime kolay ulaşırım,daha temiz ve lüks bir ortamda muayene ve müdahale görürüm diye mi geliyor. Eğer ikincisi içinse bence devletin herhangi bir ilçe hastanesi acili için ödediği parayla bu hizmeti özel hastaneden beklemesi hata olur.Hem ilgi alaka ve hizmetin kalitelisini isteyeceksin hemde bedava isteyeceksin ,dünyanın neresinde böyle bir piyasa sistemi var bizden başka bilmiyorum.Ben bir özel hastane hekimiyim ve 6,22 liraya özel hasta bakıyorum.Benim berberim traşı 10 liraya yapıyor, bu nasıl serbest piyasa.?Bu sadece hekimin emeğini sömürmektir.Bu sistem böyle devam edemez etmemeli...
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir