Medimagazin logo

Hükümet sağlıkta özel sektörün şartlarını esnetiyor

Hükümetin geçen yıl 15 Şubat'ta özel sektörün sağlık yatırımlarını planlama çalışmasına bağlamasının ardından sektör yatırımları belirgin biçimde azaldı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'nın yeni bir yönetmelik taslağı hazırladığı ve taslakta sektörün taleplerini dikkate alacağı öğrenildi
Hükümet sağlıkta özel sektörün şartlarını esnetiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hükümetin geçen yıl 15 Şubat'ta özel sektörün sağlık yatırımlarını planlama çalışmasına bağlamasının ardından sektör yatırımları belirgin biçimde azaldı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'nın yeni bir yönetmelik taslağı hazırladığı ve taslakta sektörün taleplerini dikkate alacağı öğrenildi.

Hazine Müsteşarlığı'nın verilerine göre 2007'de 122 teşvik belgesiyle 1.5 milyar YTL'lik sağlık yatırımı için başvuran özel sektörün, geçen yıl kullandığı teşvik belgesi 115'e, bununla gerçekleştireceğini belirttiği sabit yatırım tutarı da 1.3 milyar YTL'ye düştü. Bu düşüşün diğer tüm sektörlere yapılan toplam yatırım tutarında artış yaşanırken gerçekleşmesi dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı, geçen şubat ortasında özel sektörün nereye ve ne ölçüde sağlık yatırımı yapacağını ekimde ilan edeceği yatırım listesiyle açıklayacağını bildirmiş, ancak çalışma bu tarihe yetiştirilememişti. Bakanlık yetkilileri, sağlık sektörünün il il, branş branş incelendiği çalışmayı yapmanın güç olduğunu ve ancak önümüzdeki 1-2 ay içinde tamamlanabileceğini bildirdi. Bununla birlikte yeni yatırımların Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük iller dışında, özel hastanesi olmayan nüfusu 200 binin üzerindeki illerde yapılmasına izin verilmesi bekleniyor. Bakanlığın planlama çalışmasının yanı sıra 15 Şubat 2008 tarihli Özel Hastaneler Yönetmeliği'nin yeni bir yönetmelikle esnetilmesi konusunda çalıştığı da belirtildi.

Yönetmelik 4 alanda yumuşayabilir
Referans'ın sorularını yanıtlayan Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül, bakanlığın yeni bir yönetmelik taslağı hazırladığını kaydederken "15 Şubat yönetmeliğiyle frene hemen basılınca sektör olarak çok sarsıldık. Şimdi bu sarsıntının sektöre rahatsızlıkları aza indirilmesine çalışılıyor" dedi. Bakanlık yetkililerinin, taslağa girmesini istedikleri talepleri arasından 4 maddeye sıcak baktığını söyleyen Şengül, bunları şöyle sıraladı: "Özel sağlık kuruluşunda çalışan bir hekimin, kadro planlaması dışında tutularak diğer bir özel sağlık kuruluşunda part-time çalışması; doktor sayısını değiştirmeyecek ve yeni hekim talebi oluşturmayacak yatak sayısı artırım talepleri ve MR cihaz alımları, ruhsatta yer alan bir branştaki hekimlerin ayrılması durumunda yeni hekim bulunması için gereken maksimum sürenin 6 aydan an az 12 aya uzatılması; kamudan emekli olan 65 yaş üstü hekimlerin özel sağlık kuruluşlarında kadro planlaması haricinde çalışabilmeleri."

Referans

hükümet
sağlıkta
özel
sektörün
şartlarını
esnetiyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir