Medimagazin logo

ABD'li 17 dev yatırıma geliyor

17 Aralık, yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisini düşürmedi. Medikal teknoloji ve sağlıkta faaliyet gösteren dünyanın önde gelen 17 ABD'li firması yeni ortaklıklar için bu hafta Türkiye'de olacak
Kaynak: SABAH - MEHMET NAYIR
 ABD'li 17 dev yatırıma geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Son dönemde paralel engellemelere rağmen hızla büyümeye devam eden Türkiye ekonomisi ABD'li yatırımcıların ilgi odağı oldu. Medikal teknoloji ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren dünyanın önde gelen 17 firması, ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Arun Kumar ile yeni ortaklıklar için bu hafta Türkiye'ye geliyor. Hafta sonuna kadar Ankara, İstanbul ve İzmir'de 400'e yakın iş görüşmesi gerçekleştirecek olan firmaların 16 tanesi, daha önce Türkiye'de iş yapmamış şirketlerden oluşuyor.

HEDEF 30 MİLYAR DOLAR
ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Michael A. Lally, ABD'li şirketlerin Türkiye pazarını önemsediğine dikkat çekerek 35 firmanın gelmek için başvuruda bulunduğunu ancak 17 tanesini kabul edebildiklerini belirtti. Şirketlerin yeni ortaklar bulmak için geldiğini aktaran Lally, ticarette başarılı olunmasının ardından bölge ülkelere ortak açılma kararının masaya yatırıldığını kaydetti. Lally'ye göre ticaretin büyümesi halinde bir sonraki aşama yatırım olacak. Yeni ticaret ortaklıkları ile iki ülke arasında 30 milyar dolarlık iş hacmi hedefleniyor.

1 YILDIR ÇALIŞIYORUZ
Lally, daha önceki yıllarda enerji ve savunma alanında şirketleri getirdiklerini belirterek, "Bu yıl neden sağlık sektörü?" sorusuna, "Türkiye sağlıkta büyük yatırım yaptı. Özel Kamu ortaklığı hastaneleri, özel hastanelerin artması. İstanbul ofisimiz bunun üzerine 1 yılı aşkın süredir çalışıyor" cevabını verdi. ABD Büyükelçiliği internet sitesinde medikal yatırım seferinin amacı Türk ekonomisine büyük övgü ile şu şekilde anlatılıyor: "Geçtiğimiz 10 yılda, Türkiye sağlık hizmetleri inşasına neredeyse 5 milyar dolar yatırım yaptı. 2015'e kadar sektörün 3 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor."

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ YOLDA
ABD'li firmaların Türkiye ile olan ticari ilişkilerinin yavaşladığının farkında olduğunu aktaran Lally, "Türkiye'de iş yapmak için güçlü bir yatırım ortamı var. Offset'in çok iyi yöntem olduğuna inanmıyoruz. Bizce yatırım için teşvik verilmeli. İlgide azalma yok. 20 firmayla da önümüzdeki yıllarda gelmeye devam edeceğiz. Bilişim sektörü ve bilgi teknolojileri bunlardan biri. Nükleer şirketlerinin de ilgisi devam ediyor" diye konuştu.

abd'li
17
dev
yatırıma
geliyor
Yorum (1)
Mücahit Altuntaş
Sağlık fetişleşirse , hekim ücretleri ve sağlık emekçilerinin ücretleri düşerse adamlar yatırıma gelir. Buradan sağlık çıkar mı ? İstenen ve arzulanan sağlıklı bir toplum ve insan mı? Yoksa ticari faliyet mi ? ABD Dünyanın en rasyonel olmayan ve pahalı sağlık uygulamalarını , ticarileşmiş yüksek maliyetli sağlık sistemini uyguluyor.Hatırlayın ABD nin biraz sağlık sigorta sistemini genişletmesi maliyeti kim karşılayacak krizine yol açmıştı. Türkiyede aynı sistem göz göre geliyor.Maliyeti yüksek , etkinliği düşük , çok parçalı, aşırı fetişleşmiş , aşırı malpraktis ile sigortacılık ve mahkeme kapılarına açık sağlık sistemi. Öyle sağlık sistemi ,öyle etkin ve fetişleşmişki ,"bir yılda acillere müracatı ülkenin nüfüsünu aşan bir sağlık sistemi" ile karşı karşıyayız. Halk etkinliğinden haberdar olmasada hekime geliyor ya memnun.Oyda geliyor , yatırımda geliyor. Dahası can sağlığı.Ama böylesi fetişleşme yaşayan ülkenin insanları trafik kazaları ve iş kazlaarında ölümlerde ilk üç -beş sırayı bırakmıyor. Sahi neden ? Bu sağlık fetişizmine , bu ilerleme söylemine , bu yatırımlara , harcamalara rağmen bu sonuçlar enteresan.Nasıl açıklayabiliriz.ABDnin çok paraya etkin olmayan pahalı sağlık sisteminin , maliyet artışının peşine düştük.Bilimsel ve akla uygun mu ? Değil ! Sağlık olmuyor.Ticaret oluyor.Yatırım geliyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir