Medimagazin logo

Yazın bebeğinizi gün aşırı yıkayın

Uzmanlar, yazın bebek bakımının nasıl yapılması gerektiği hakkında önemli bilgiler verdi.
Kaynak: SABAH
Yazın bebeğinizi gün aşırı yıkayın
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Yaz aylarında hava sıcaklıklarındaki artış ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte hastalıklardan en çabuk etkilenen grup bebeklerdir. Sağlıklı bir yaz dönemi için anne babaların çok dikkatli olması gerekmektedir.
 
Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Demir, yazın bebek bakımı hakkında bilgi verdi.
 
MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİNDE ENFEKSİYON VE SIVI KAYBINA KARŞI ÖNLEMLER ALINMALI
 
Yaz mevsiminde bebek bakımında iki konuya dikkat edilmelidir. Bunlardan ilki, bebeklerde artan hava sıcaklıklarıyla birlikte terlemeye bağlı artan sıvı kayıplarıdır. Bu durumda sadece anne sütü alan ilk 6 aylık dönemdeki bebekler, daha sık emzirilerek vücut ısısı dengeleri korunabilir. Daha büyük bebeklerde ise sıvı tüketimi artırılarak önlem alınabilir. Mama ile beslenen bebeklerde mama, taze hazırlanmalı ve bebek doyduktan sonra kalan kısım atılmalıdır. 6 aylıktan itibaren bebekler için özellikle yaz dönemlerinde su, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları ve çorbalar çok değerli gıdalardır. Yoğurt özellikle evde hazırlanmalıdır. Günün en az bir öğününde mutlaka çorba olmalıdır. Çorbanın içine iki kez çekilmiş az miktarda kıyma katmak protein alımını artıracaktır.
 
BEBEĞİNİZİN YETERLİ MİKTARDA D VİTAMİNİ ALMASINI SAĞLAYIN
 
Anne sütünde D vitamini düzeyi düşük olduğu için, bebeklerin güneşten daha fazla faydalanmaları sağlanmalıdır. Bebeklerin ciltlerinin hassas olduğu dikkate alınarak günde 15-20 dakika, sabah 09.00-10.00, öğleden sonra da 16.30-18.00 saatleri arasında, kol ve bacaklar açık olacak şekilde direkt güneş ışınlarına maruz bırakılmaları gerekmektedir.
 
BEBEĞİNİZİN GİYSİLERİNİ PAMUKLU KUMAŞLARDAN SEÇİN
 
Bebeklerin cilt yapısının çok hassas olması ve dış dünya ile cilt temasının ilk kez giysilerle olması nedeni ile kıyafetler özenle seçilmelidir. Öncelikle bilinen ve kalitesinden şüphe duyulmayan ürünlerin seçilmesi gerekir. Sentetik madde bulunan kumaşlardan üretilen giysiler kullanılmamalıdır. İpeksi dokuda, yumuşak ve %100 ince pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Bebeğin rahat hareket etmesini sağlayacak, cildinde baskı nedeni ile iz bırakmayacak genişlikte rahat kıyafetler seçilmelidir.
 
BEBEĞİNİZİN CİLDİNİ NEMLENDİRİN
 
Yaz aylarında bebekler, aşılanma günleri hariç, enfeksiyon durumları yoksa günaşırı ılık su ile yıkanmalıdır. Bebek terlemişse kıyafetler yeni kuru kıyafetlerle değiştirilmeli veya bebek sık kıyafet değişiminden huzursuz oluyorsa kontrollü olarak kurutma makinası ile ılık üflemede ter kurutulabilir. Pişik kremleri, yaz dönemlerinde dozunda kullanılmalı, krem cilde yedirilerek ciltte tabaka bırakmayacak miktarda sürülmelidir. Fazla krem sürülmesi, ter bezi kanallarını tıkayarak cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Diğer nemlendirici ve bakım kremleri de dozunda kullanılmalı, alkol ve paraben içermemelidir.
yazın
bebeğinizi
gün
aşırı
yıkayın
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir