Medimagazin logo

Yazın ayak bakımına dikkat!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ali Şan Sarsu, yaz aylarının gelmesi ile birlikte ayak bakımına bir kat daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Yazın ayak bakımına dikkat!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Özel Düztepe Yaşam Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ali Şan Sarsu, yaz aylarının gelmesi ile birlikte ayak bakımına bir kat daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.Ayak bakımında sentetik ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini aktaran Sarsu, “Ayakta bizim için önemli olan yaz aylarında hava alabilen, hava sirkülasyonun sağlanacağı ayakkabılar tercih etmeliyiz. Eğer ayak hava almazsa, kapalı kalırsa ve sentetik çoraplarla giyilirse bunun tabi ki pek çok tırnak hastalığı, mantar hastalığı insanı rahatsız eden koku, deri hastalıklarına da beraberinde yol açar. Ayakkabılar esnek yumuşak ayakkabı olmalıdır. Ve en önemlisi mutlaka hava alabilecek stilde olması gerekir. Burada tabi ki sentetik ayakkabılardan yine uzak durmak lazım” dedi.
 
 
ABDEST ALDIKTAN SONRA TIRNAK ARALARI İYİ KURULANMALI
 
Sıcak havalardan dolayı sık sık ayakları havalandırmak gerektiğini kaydeden Sarsu, namaz kılanlara da uyarılarda bulunarak abdest aldıktan sonra parmak aralarının iyi kurulanması tavsiyesinde bulundu. Sarsu, şu şekilde konuştu:
 
“Sık sık ayağı havalandırmak lazım, en azından pamuklu sentetik olmayan çoraplar giymeli. Ayak parmakları nemli olmamalı. Özellikle abdest alıp ta ayak yıkandıktan sonra parmak araları nemli kalırsa bu mantar ve tırnak enfeksiyonlarını beraber getirir. Mutlaka dikkat etmek gerekir.”
yazın
ayak
bakımına
dikkat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir