Medimagazin logo

Uzmanlardan yaşlılığı önleme yöntemleri

Uzmanlar antiaging terapinin, yaşlanmaya neden olan mekanizmaları düzenlemek, yaşlanma sonucunda ortaya çıkan fizyolojik değişiklikleri azaltmak ve yaşlılıkta sık görülen hastalıkların sıklığını engellemeyi hedeflediğini söyledi.
Uzmanlardan yaşlılığı önleme yöntemleri
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Antiaging terapi ile yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla kişinin yaşam kalitesi artırılarak; moleküler ve genetik çalışmalarla da maksimum yaşam süresinin uzatılmasının hedeflendiği belirtildi. Memorial Dicle Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Deniz Gökalp, antiaging terapi ile genç ve sağlıklı kalmanın püf noktaları hakkında bilgi verdi.
 
 
“TEKNOLOJİK GELİŞMELER İNSANI YALNIZLAŞTIRIYOR”
 
Yaşlanmanın durdurulamayan bir süreç olduğunu belirten Doç. Dr. Deniz Gökalp, buna rağmen alınacak bazı önlemler ile bunun yavaşlatılabileceğini söyledi. Dr. Gökalp, “Erken yaşlanmayı hızlandıran en önemli nedenlerden biri, modern dünyanın insan yaşamı üzerindeki etkileridir. Kentleşme, sanayileşme ve bunlarla birlikte teknolojik gelişmeler insanı kendi dünyasına hapsedip yalnızlaştırır. Kendi dünyasında yalnızlaşan insan, stres yükünü fazlasıyla hissedip hızlı bir yaşlılık sürecine girer ve vücudunu her hastalığa açık hale getirir. Geçirilmiş hastalıklar, hücresel bozukluklar, yanlış beslenme, yanlış hayat tarzı ve çevre kirliliği de erken yaşlanma nedenleri arasında bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam biçimi, doğru ve dengeli beslenme, egzersiz, sigara ve alkolün bırakılması veya kullanılmaması, obezitenin önlenmesi en önemli yaşam tarzı değişiklikleri ve antiaging tedavi yöntemleri arasındadır. Düşük kalorili beslenme, serbest radikalleri azaltarak ortalama yaşam süresini uzatmak mümkündür. Bol sebze, meyve, kuru baklagiller, soğan, sarımsak, pırasa ve lahanagiller antioksidan özellikli gıdalar olup sıklıkla antiaging amaçlı önerilmektedir” dedi.
 
 
“YAŞAMA POZİTİF BAKMAK HIZLI YAŞLANMAYI ÖNLER”
 
Doç. Dr. Deniz Gökalp, yaşama pozitif bakmanın hızlı yaşlanmayı önleyeceğini söyledi. Gökalp, “Düzenli ve ölçülü egzersiz, dünyaya iyimser bir bakış açısı ve sosyal bir yaşama sahip olmak birer antiaging yöntemidir. Ayrıca yoga, hipnoz, aromaterapi, masaj, müzik tedavisi, ışık tedavisi, enerji tedavisi ve akupunktur sıklıkla uygulanan antiaging yöntemlerdir. Antiaging ilaç tedavileri arasında E vitamini, C vitamini, B6 ve B12 vitaminleri, omega 3 yağ asitleri, aminoasitler, Beta karoten, selenyum, krom, çinko, östrojen, testosteron, insan büyüme hormonu yer almaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenme, protein, yağ ve karbonhidrat dengesi, bol su içilmesi, yürüme, yüzme, güçlendirme egzersizleri, yeterli zihinsel aktivite, stresle başa çıkma, çevresel risklerden kaçınma, sağlıklı uyku, normal seksüel aktivite, cilt ve saç bakımı antiaging tedavisinde etkilidir. Besin alımının yüzde 50-70 azaltılması, yapılan çeşitli çalışmalarda yaşam süresini uzattığı, yaşla ilişkili fizyolojik bozulmayı gerilettiği ve hastalıkları geciktirdiği, hatta bazı olgularda önlediği gösterilmiştir. Kalori kısıtlaması, yaşam süresini uzatan mekanizmalardan serbest radikal oluşumunu azaltır, vücut ısısını düşürür, protein glikozilasyonu azaltır, gen tamirini ve protein oluşumunu artırır, bağışıklık sistemini ve nöroendokrin fonksiyonu düzenler” diye konuştu.
yaşlılığı
önleme
yöntemleri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir