Medimagazin logo

Türkiye'nin tansiyonu ölçüldü

Dünyada her 4 ölümden birinin sebebi olan hipertansiyona hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nin düzenlediği 'Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz' kampanyası 5'inci yılında Trakya'daydı.
Kaynak: SABAH
Türkiye'nin tansiyonu ölçüldü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nin düzenlediği kampanya bu sene 9 Mayıs'ta Kırklareli'de başlayıp 15 Mayıs'ta İstanbul'da sona erdi ve 100 binden fazla kişinin tansiyonu ölçüldü. 
 

100 KİŞİDEN 60'I FARKINDA DEĞİL
Dünyada 972 milyon, Türkiye'de toplam 18,5 milyon tansiyon hastası ölüm riskiyle karşı karşıya. Nüfusun yüzde 31'inin tansiyonu hayatları boyunca hiç ölçülmemiş. Her 100 kişiden 60'ı, tansiyonun yüksek olduğunun farkında değil. Hipertansiyonu olanların yüzde 69'u ise, tedavi olmadan ölümcül risk altında yaşamaya devam ediyor. Ve hipertansiyon, dünyada her 4 ölümden birinin sebebi...

Bu durum hakkında halkı bilinçlendirmeyi hedefleyen Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nin gezici tırı da vatandaşlarla doktorları buluşturmak üzere bu sene Trakya Bölgesi'ndeydi. Kırklareli'nde Atatürk Meydanı'nda başlayan kampanyada rota Kırklareli'nden sonra sırasıyla; Edirne, Tekirdağ, Sakarya ve Düzce oldu. Son durak ise her yıl olduğu gibi bu sene de İstanbul'du. 'Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz' kampanyası, 15 bugün Beşiktaş Meydanı'nda sona erdi

HİPERTANSİYON NEDİR?
Halk arasında 'sinsi katil' olarak bilinen yüksek tansiyon, kan basıncında yükselme olarak tanımlanıyor. Hastalığın sinsiliği, kendini belli etmemesinden ve zaman içinde hayati risk oluşturabilecek sorunlardan kaynaklanıyor. Yüksek tansiyon en sık, atardamarlara, beyine, kalp ve böbreklere zarar verir. Halk arasında 'inme' diye bilinen çok ciddi beyin rahatsızlığına, kalp krizine ve böbrek yetersizliğine kadar giden ciddi problemlerin arkasındaki en önemli nedenlerden biri yüksek tansiyondur. 

BELİRTİLERE VE TUZ TÜKETİMİNE DİKKAT!
Çoğu kimsede belirti vermeden sinsice yıllarca devam eden bu hastalığın belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi ve zaman zaman burun kanaması ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtilerin, çoğunlukla ilerlemiş vakalarda belirdiğini unutmamak gerek. Kan basıncının yükselmesine yol açan risk faktörleri arasında yüksek miktarda tuz tüketimi, şişmanlık, aşırı alkol kullanımı, genetik yatkınlık, ileri yaş, stres gibi faktörler sıralanabilir.

Novartis Sanofi, Pfizer, Deva EastPharma, Mesitaş ve Doğuş Otomotiv- Scania, Krone tarafından desteklenen 'Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz' kampanyası hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz; www.turkiyenintansiyonu.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

tansiyon
hipertansiyon
hipertansiyon ilaçları
hipertansiyondan kurtulmak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir