Medimagazin logo

Sigara kulak ameliyatlarını olumsuz etkiliyor

İzmir Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Kazım Önal, sigaranın ameliyat başarısını etkilediğini ve yara iyileşmesini güçleştirdiğini söyledi.
Sigara kulak ameliyatlarını olumsuz etkiliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlığa birçok olumsuz etkisi olduğu bilinen sigara kulak ameliyatlarını da olumsuz etkiliyor.

İzmir Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Kazım Önal; sigaranın ameliyat başarısını ve yara iyileşmesini olumsuz etkilediğini, pansuman sayısını ve süresini uzattığını, bu sebeplerden dolayı hem hastanın hem de devletin fazla harcama yaptığını bilimsel araştırmalarla kanıtladıklarını söyledi.


AMELİYATLARDAKİ BAŞARIYI 11 KAT DÜŞÜRÜYOR  

Yaptıkları iki ayrı bilimsel çalışmada orta kulak iltihabı nedeniyle ameliyat ettikleri hastalarda sigaranın ameliyat başarısını 11 kat düşürdüğünü ispat ettiklerini belirten Önal "Sigara içen vatandaşlarımızın orta kulak ameliyatları başarısız geçmekte yani bir yerde bu hastalar boş yere ameliyat olmakta ve risk almaktadırlar" dedi. Doç. Dr. Kazım Önal; sigaranın kulak ameliyatlarında iltihap sürecini arttırdığını, damarları tıkayarak oksijen taşıma kapasitesini azalttığını dolayısıyla beslenmeyi bozarak başarıyı düşürdüğünü söyledi.


SİGARA ÖMRÜ 18 YIL KISALTIYOR  

Sigara kullanıcılarına bırakmaları yönünde tavsiyelerde bulunan Doç. Dr.  Önal konuşmasını şöyle sürdürdü: "Vücudumuzdaki bütün sistemleri olumsuz etkileyen sigara ömrümüzü de ortalama 18 yıl kısaltmaktadır. Bize başvuran sigara kullanıcısı hastalarımıza, sigaranın olumsuz etkilerini anlattığımız hatta ölüme sebep olabileceğini söylediğimizde bazı hastalarımız 'hepimiz nasılsa öleceğiz' diyor.

Ancak sigara kullanan hastalarımız maalesef bu sürecin hem kendileri hem de yakınları için ne kadar üzücü, yıpratıcı ve acılı geçtiğini bilmiyorlar. Biz hekimler bu acılı süreci hastalarımızla birlikte defalarca yaşadığımız için bu uyarıları yapmak zorundayız.  Başarısız geçen bir ameliyat sonrasında hastaların hekimleri suçlamak yerine sigara kullandıkları için kendilerini de suçlamaları daha doğru olacaktır. Bu nedenle sigaranın oluşturduğu tehlikeyi herkes idrak ederek bu kötü alışkanlıklarına bir an önce son vermelidirler."

 

i̇zmir kâtip çelebi atatürk eğitim ve araştırma hastanesi
doç. dr. kazım önal
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir