Medimagazin logo

Sağlık verilerini korumak için atabileceğiniz 6 önemli adım

Veri ihlalleri, çalınan bilgiler, sızdırılan kişisel kayıtlar - yanlış yönetilen verilerin acı verici sonuçlarını her gün duyuyoruz. Peki sağlık verilerinizi çalınmasını önlemek ve onları korumak için yapmanız gerekenler neler?
Sağlık verilerini korumak için atabileceğiniz 6 önemli adım
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık verilerinin miktarı hızla arttıkça, veri gizliliği ve güvenlik riskleri de artmaktadır. Gizlilik ve güvenlik ihlalleri yalnızca kuruluşunuzun itibarına zarar vermekle ve hasta ilişkilerini tehlikeye atmakla kalmaz, aynı zamanda büyük maliyetlere de neden olabilir.

Sağlık verilerinin miktarı hızla arttıkça, veri gizliliği ve güvenlik riskleri de artıyor. Gizlilik ve güvenlik ihlalleri yalnızca kuruluşunuzun itibarına zarar vermekle ve hasta ilişkilerini tehlikeye atmakla kalmaz, aynı zamanda büyük maliyetlere de neden olabilir. Örneğin, veri ihlalleri, Hesap Verebilirlik (HIPAA) yasası ihlali cezalarını yıllık 15 milyon Türk lirasına kadar çıkarabilir. Ve geçmişten farklı olarak, HIPAA yasası, kapsamlı bir denetim kontrol noktaları listesine uyumu zorunlu kılarak ve bunlara bağlı kalarak hastalarınızın doğum tarihi, tıbbi kayıt numarası veya Sosyal Güvenlik numarası gibi özel bilgilerini korumaktan artık sizi sorumlu tutuyor.

Yanlış bilgi yönetimi, zararlı ihlaller ve bunu doğurduğu büyük problemlerin oluşma olasılığını azaltmak için, hastaneler ve sağlık sistemleri bilgi akışını düzgün bir şekilde yakalamak ve yönetmek için adımlar atmalıdır.

Peki, benzer ihlalleri önlemek için bugün - iş akışınızı hiç aksatmadan - hangi küçük adımları atabilirsiniz? Başlangıç olarak, kuruluşunuzun aşağıdaki altı ipucunu uyguladığından emin olun:

1. Kullanıcı kimlik doğrulamasını güçlendirin

Yazıcılarınızı kilitleyebilen ve kimin kullandığına bağlı olarak belirli özelliklere erişimi sınırlayabilen kontrollü erişim önlemlerini almayı unutmayın. Bu önlemler aynı zamanda belgelerin ve görüntülerin nasıl ve nerede güvenli bir şekilde saklanacağını da kontrol eder. Ayrıca parola güvenliğinizi de artırmayı düşünmek de kötü bir fikir değildir.

2. Verilerinizi şifreleyin

Verileri yetkili kullanıcılar ve amaçlanan alıcılar dışında hiç kimse tarafından okunamaz hale getirir. Depolanan ve iletilen verilere uygulanabilen şifreleme, belgelerin, görüntülerin, mesajların ve diğer kişisel sağlık bilgilerinin bütünlüğünü korur. Sağlık güvenlik kuralı tarafından tanımlanan teknik önlemler, elektronik korumalı sağlık bilgilerine erişimi yönetmek içindir ve aşağıdaki özellikleri içerir:

●     Benzersiz kullanıcı kimliği

●     Acil durum erişim prosedürü

●     Otomatik oturum kapatma

●     Şifreleme ve şifre çözme

Ayrıca konu veri güvenliği ve gizliliği olduğunda verilerinizi şifrelemek için kuruluşunuzda kullanabileceğiniz bir diğer araç da birçok büyük şirket ve firma tarafından çok tercih edilen VPN’lerdir. VPN tanımı olarak, trafiğinizi şifreleyebilen ve sizi kuruluşunuzdaki verileri çalmak için bekleyen siber korsanların hedefi olmaktan kurtaracak en önemli araçlardan biri demek hiç yanlış olmayacaktır.

3. Gizli bilgileri korumak

Gizli dijital görüntülerin üzerine otomatik olarak yazmak için veri üzerine yazma güvenliğini kullanın. Bu, dosyaların yeniden oluşturulmasını neredeyse imkansız hale getirir ve orijinal cihazdan bu dosyalara gelecekte erişimi ortadan kaldırır.

4. Bir denetim izi oluşturun

Cihazlarınızı kullanan ve verilere erişen herkesi takip edin. Bu HIPAA yasasının gerektirdiği veri denetim izini oluşturmanıza ve sürdürmenize yardımcı olacaktır. İdari tedbirler de hastaların kişisel sağlık bilgilerini korumak için HIPAA yasası ile düzenlenmiştir. Bu politikalar şunları yapmanızı gerektirir:

●     İlgili bilgi sistemlerinin tanımlanması

●     Bir risk değerlendirmesi yapılması

●     Bir risk yönetimi programı uygulanması

●     BT sistemleri ve hizmetleri edinme

●     Politika ve prosedürlerin oluşturulması ve uygulanması

●     Bir yaptırım politikası geliştirmek ve bu politikanın uygulanması

5. Eski ekipmanı uygun şekilde imha edin

Artık verilerinizi güvende tutma konusunda size yardımı dokunmayan eski teknolojileri belirleyin. Bu sistemlerden güvenli ve emniyetli bir şekilde kurtularak kurumunuz gereksiz yere veri riskine maruz kalmasından kurtulun.

6. Fiziksel güvenlik önlemleri uygulayın

Tesis erişim kontrolleri, iş istasyonu kullanımı ve güvenliği ile cihaz ve medya kontrolleri dahil olmak üzere doğru kişilerin doğru alanlara erişebildiğinden emin olmak için bilgi paylaşmak ve aktarmak için kullanılan donanımı koruyun ve değerlendirin.

Sağlık hizmetleri liderlerinin HIPAA yasası ihlal risklerini yeniden değerlendirmelerinin ve bilgileri güvenli bir şekilde yakalamak, erişmek ve paylaşmak için akıllı stratejiler oluşturmalarının zamanı geldi. Yukarıdaki maddelerin her biri için harekete geçtiyseniz, verilerinize yalnızca doğru kişilerin dokunmasını sağlama yolunda ilerliyorsunuz demektir - sonuçta hastalarınızı, çalışanlarınızı ve kuruluşunuzu korumak için önemli adımlar atıyorsunuz demektir.

saglik verileri
hesap verebilirlik hipaa
vpn tanimi
gizlilik
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir