Medimagazin logo

Prostat erkekleri korkutuyor

İlerleyen yaş ile beraber prostat bezinin büyümesinden kaynaklanan prostat hastalığı özellikle 45 yaşını aşmış erkekleri korkutuyor.
Prostat erkekleri korkutuyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Erkeklerde bulunan prostat bezinin bazı durumlarda büyüyerek idrar kanalını sıkıştıra bildiğine işaret eden Özel Medline Aydın Hastanesi’nden Op. Dr. Celaleddin Turan, bu sıkıştırma sonucunda idrar şikayetleriyle rahatsızlıkların kendini belli ettiğini söyledi. Özellikle 45 yaşın üzerindeki erkekleri, doktor kontrollerini ihmal etmemeleri konusunda uyaran Turan, “Prostat büyümesi, idrarın içinden aktığı kanalın etrafını sararak kanalı sıkıştırır. Bunun sonucu idrarın normal akışı bozulur ve kişide şikâyetlere neden olur. Prostat büyümesi kanser değildir ve kansere neden olmaz. Fakat bir erkekte iyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri aynı anda bulunabilir. Prostat büyümesi sık sık idrara çıkmak, kesik kesik idrar yapma, idrar yapılmasına rağmen idrar kesesinin tamamen boşaltılmamış olma hissi, bir an önce idrara çıkma hissi, idrar başlamada güçlük veya gecikme ve idrar geldiğinde tutamama gibi şikâyetlere neden olur” dedi.
 
 
 
Prostat tedavisi konusunda bilgiler vererek prostatlı hastalara tavsiyelerde bulunan Dr. Turan, “Prostat büyümesi tedavisinde birçok tedavi seçeneği vardır. Prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde en sık uygulanan cerrahi yöntemler prostatın kapalı ameliyatı ve prostatın lazer ile kansız ameliyatıdır. Eğer prostat hastasıysanız akşamları alınan sıvı miktarı azaltın, içilen çay ve kahve miktarı azaltın, soğuk almayın, özellikle kasık bölgesini üşütmeyin ve yazın ıslak mayoyla oturmayın” şeklinde konuştu.
prostat
erkekleri
korkutuyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir