Medimagazin logo

Kalp yetmezliğine dikkat

Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Ali Gül, kalp yetmezliğinin gittikçe artan bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, tedavide kaydedilen ilerlemelere rağmen hastaların yaklaşık yarısının 2 yıl içinde kaybedildiğini söyledi.
Kalp yetmezliğine dikkat
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kalp hastalıklarının, değişik sebeplerle kalbin normal çalışma düzenini bozan ve şikayetlere yol açan rahatsızlıklar olduğunu belirten Tekden Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Ali Gül, kalp yetmezliğinin de bu hastalıklardan biri olduğunu söyledi. Kalp yetmezliğinin gittikçe artan bir sağlık sorunu olduğunu bildiren Gül, "Toplum yaşlandıkça sıklığı artmakta ve tedavideki ilerlemelere rağmen hastaların yaklaşık yarısı 2 yıl içinde kaybedilmektedir. Kalbimiz; kalp adalesi, kalp kapakları, kalp zarı ve kan getirip götüren damarlardan oluşmaktadır. Bu yapıların her birinin yapısında ve fonksiyonunda ortaya çıkan anormallikler, kalp yetmezliğine yol açabilmektedir" dedi.


Kalp yetmezliği olan hastalarda yaşanacak problemlerden bahseden Gül, "Nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, bacaklarda şişlik gibi şikayetler meydana gelir. Kalp adalesindeki zayıflama en çok kalp krizi sonrası olmakla birlikte, çok doğum yapan kadınlarda, üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında ve kalp ritminin bozulduğu durumlarda görülebilir. Kalbimizde 4 adet kapak olup, aort ve mitral kapak sol kalbimizde, pulmoner ve triküspik kapak sağ kalbimizde yer almaktadır. Bu kapaklar en çok çoğunlukla geçirilen romatizmal ateş sonrası ya daralır ya da kan kaçırmaya başlar ve bu zanla ilerler akabinde kalp yetmezliğine sebep olur. Tedavi edilmeyen tansiyon yükseklikleri, zamanla kalp adalesinde kalınlaşmaya sebep olur. Kalınlaşan kalp, yeteri kadar gevşeyemez ve aynı şekilde şikayetler oluşur. Kalp zarındaki kalınlaşma, en çok akciğer tüberkülozu sonrasında olur. Kalp zarı zamanla kireçlenir, kalbimizin etrafı çelik gibi bir zırh ile sarılır, kalbin rahat çalışmasına imkan vermez ve kalp yetmezliğine sebep olur. Kalp yetmezliği durumunda akciğerlerde su toplanır ve bu nefes darlığına sebep olur. Kalp yetmezliği ilerledikçe karaciğer su toplar ve büyümeye başlar. Zamanla bacaklarda ve karında şişlikler oluşur" açıklamasını yaptı.


Kalp yetmezliği olan hastalara da önerilerde bulunan Gül, tedavi şekilleri hakkında bilgi vererek, "Bu tarz şikayetleri olan hastalar, tuzsuz yemeli, ağır ve yorucu egzersizlerinden kaçınmalıdır. Tedavide kalp adalesinin güçlendirici ilaçlar, ritim düzenleyiciler, tansiyonun kontrol alınması ve vücutta biriken suyun idrarla atılmasını sağlayan diüretikler kullanılmaktadır. Son dönem kalp yetmezliğinde diyaliz yapılması, kalbi destekleyen kalp pili takılması ve şartlar uygunsa en son kalp nakli tedaviseçenekleri arasındadır" diye konuştu.

kalp
yetmezliğine
dikkat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir