Medimagazin logo

Huzur ve mutlulukta en kestirme yol, doğru nefes almakta

Nefes Terapisti Nevdar Dönmez, “Huzur ve mutluluğa giden en kestirme yol, doğru nefes almaktan geçer.” dedi.
Kaynak: CİHAN
Huzur ve mutlulukta en kestirme yol, doğru nefes almakta
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Doğru Nefes Alma’ konulu eğitim seminerleri ilgi çekiyor. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın da katıldığı seminerde, Yaşam Koçu ve Nefes Terapisti Nevdar Dönmez, katıldığı bir seminerden çok etkilendiğini ve doğru nefes alma tekniğinin ne kadar önemli olduğunu burada fark ettiğini belirtti.

Konu ile ilgili olarak yurt içinde ve dışında çeşitli nefes eğitimi seminerlerine katıldığına değinen Nevdar Dönmez, ‘Doğru Nefes Alma’ tekniği ile beş yıldır ilgilendiğini söyledi. Nefes terapisinin diğer terapi çeşitleriyle eşdeğer olduğunu anlatan Dönmez, diyaframın çok iyi kullanılması gerektiğini vurgulayarak, diyafram yoluyla alınan doğru nefesin kalp spazmı, kronik anksiyete bozukluğu, yüksek tansiyon gibi pek çok fiziksel ve zihinsel hastalıkların iyileşmesinde etkili olduğunu ifade etti. Dönmez, “Nefes doğru alındığında bu riskler tamamen ortadan kalkar. Doğru nefes alma tekniğiyle, nefesin açılmasıyla, oksijen vücuda fazla gireceğinden organlar fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmeye başlar. Bedenimizin sağlıklı olabilmesi, hücrelerimizdeki oksijen miktarının yeterli olmasına bağlıdır.” dedi.

Katılımcıların ilgiyle izlediği seminerde, doğru nefesin diyaframla alındığını belirten Nevdar Dönmez, doğru nefes alma şeklini de tarif etti: "Öncelikle ağzımızı açarak diyaframdan nefes alacağız. Karnımızı ve göğsümüzü oksijenle dolduracağız. Nefesimizi yine ağzımızdan çok yavaş vereceğiz. Böylece tüm vücudumuza, organlarımıza bol oksijen gidecek. Zihnimiz açılacak. Bizi rahatsız eden olumsuz düşüncelerden nefes terapisiyle uzaklaşıp, pozitif düşünceye geçeceğiz. Zaman içinde yaşamınızın pozitif olarak değiştiğini göreceksiniz. Nefes sayesinde rahatsızlıklarımız yüzde 90 oranında iyileşiyor ve vücudumuz toksinlerden arınıyor. Çünkü nefes verirken vücuttan toksin atıyoruz.”

Dönmez, kanserin düşük oksijen seviyelerinde daha çok ortaya çıktığını, az nefes almanın yüksek tansiyona zemin hazırladığını, doğru ve tam nefes alma yoluyla kilo vermenin de mümkün olduğunu hatırlattı. Dönmez, “İdeal kiloya ulaşmada doğru nefes çok önemli, çünkü alınan bol oksijen yağların yanmasına neden oluyor ve kilo vermek daha kolay oluyor. Aksi takdirde kilo vermeniz zorlaşır. Doğru nefes alma iyi uykuyu da beraberinde getiriyor.” dedi. Dönmez, bebeklerin doğuştan diyafram nefesi aldıklarına da dikkati çekti.

huzur
ve
mutlulukta
en
kestirme
yol
doğru
nefes
almakta
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir