Medimagazin logo

Göz sağlığının korunmasında kişisel önlemler çok önemli

Aydın Göz Hastanesi hekimlerinden Atakan Karaeminoğulları göz sağlığının korunmasında kişisel önlemlerin çok önemli olduğunu söyledi. İnsanlarda görme duyusunu kaybetme korkusunun yaşam ile eşdeğer olduğunu belirten Karaeminoğulları “ Bu derece önemli bir duyu organı olan gözlerimizin sağlığı, çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulabilir. Bu bozulmalar meydana gelmeden alınabilecek önlemler ile olası rahatsızlıkların önüne geçilebilir” dedi.
Göz sağlığının korunmasında kişisel önlemler çok önemli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


İnsanoğlu’nun taşıdığı değerlerin kıymetini kaybedince anladığını ve nedenle bir çok kişinin en önemli varlığı olan sağlığını ihmal edebildiğini hatırlatan Op. Dr. Atakan Karaeminoğulları, göz sağlığımızı korumada alınabilecek bazı basit önlemler hakkında bilgiler verdi.

Göz ile ilgili bazı sorunların detaylı göz dibi muayenesi olmadan tam olarak emin olunamayacağını kaydeden op. Dr. Atakan Karaeminoğulları “En genel görme sorunlarına bakıldığında pek çok kişi gözlükle ya da kontakt lensle daha iyi görebileceğinin farkında olmaz. Buna ek olarak glokom, diyabete bağlı göz rahatsızlıkları, yaşa bağlı maküla dejenerasyonu gibi birçok göz rahatsızlığı çoğunlukla belirti vermeden ortaya çıkabilir. Detaylı göz dibi muayenesi bu rahatsızlıkları erken safhalarda saptamak için tek yoldur” dedi.

Pek çok göz rahatsızlığı kalıtsal olabildiği için, kişilerin daha önce aileden birinin herhangi bir göz sağlığı problemi yaşayıp yaşadığını bilmenin son derece önemli olduğunu kaydeden Op. Dr. Karaeminoğulları açıklamasında “İdeal kilonuzu koruyun. Aşırı kilolu ya da obez olmak, diyabete bağlı göz rahatsızlıkları ve glokom gibi görme kayıplarına neden olabilecek, diyabet ve daha pek çok sağlık sorununun ortaya çıkma ihtimalini arttırabilir. Koruyucu göz aksesuarları kullanın. Spor vb. pek çok faaliyeti gerçekleştirirken bunlara uygun koruyucu göz aksesuarları kullanmak, aktiviteler sırasında ortaya çıkabilecek pek çok sorunu önlemek açısından son derece önemlidir. Sigarayı bırakın ya da hiç başlamayın. Sigara içmek bütün vücudunu için olduğu gibi gözleriniz içinde zararlıdır. Gözünüzü güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanın. Gözlerinizi dinlendirin. Eğer bilgisayar başında fazla zaman geçiriyorsanız ya da herhangi bir şeye uzun süre odaklanarak çalışmanız gerekiyor ise bazen gözlerinizi kırpmayı unutabilirsin ve bu da gözlerinizin yorulmasına neden olur. 20-20-20 kuralını uygulamaya çalışın. Her 20 dakika da bir, 20 metre ilerinize, 20 saniye boyunca bakın. Bu küçük egzersiz göz yorgunluğu gidermenize yardımcı olabilir” dedi.

“HİJYEN VE DOĞRU BESLENME ÇOK ÖENMLİ”

Göz sağlığı için ellerin ve kontak lenslerin doğru ve düzgün şekilde temizlenmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Aydın Göz Hastanesi Hekimi Op. Dr. Atakan Karaeminoğulları “Enfeksiyon riskini önlemenin en önemli yolu hijyendir. Bunun yanında doğru belenmek de son derece önemli. sağlığınızı korumak için doğru besinleri tüketin. Ispanak, karalâhana gibi yeşil ve lifli sebzeler ve havuç gibi turuncu yiyecekler göz sağlınız açısından oldukça faydalı besinlerdir” diyerek görme duygusunun hayat kadar önemli olduğunu vurguladı.

göz
sağlığının
korunmasında
kişisel
önlemler
çok
önemli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir