Medimagazin logo

Erişkin dönemde ihmal edilen aşılar ölümle sonuçlanabilir!

Uz. Dr. Çiğdem Erol, her yıl çocuklardan çok daha fazla sayıda erişkinin ihmal etmesi sonucu aşı ile önlenebilir hastalıklardan hayatını kaybettiğini açıkladı. Erol, "Buna rağmen aşılama, çocukluk çağına özgü bir uygulama gibi algılanıyor ve ilerleyen dönemlerde ihmal ediliyor. Çocukluk aşılamalarının devamı olarak erişkinlerde yapılacak düzenli aşılamalar daha sağlıklı bir yaşam olanağı sunmaktadır." dedi.
Kaynak: ZAMAN
Erişkin dönemde ihmal edilen aşılar ölümle sonuçlanabilir!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
 
Memorial Ankara Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Çiğdem Erol, '24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası' öncesinde erişkinlerde aşılamanın sağlığa yararları hakkında bilgi verdi. Bazı aşıların tekrarlanmasının gerekliliğini açıklayan Erol, "Ergenlik döneminde ve sağlıklı genç erişkinlerde tetanoz-difteri, Hepatit B ve kızamık-kızamıkçık-kabakulak bağışıklaması önemlidir. Tetanoz-difteri aşılamasının 10 yılda bir tekrar edilmesi önerilmektedir. Hepatit B aşılaması özellikle sağlık personelleri gibi kan ve vücut sıvılarına maruz kalan meslek çalışanlarına, yakın çevresinde Hepatit B taşıyıcısı olanlara ve bu enfeksiyondan korunmak isteyen kişilere uygulanabilir. Kızamık-kızamıkçık ve kabakulak aşıları da toplumda görülme sıklığına, salgın durumlarına ve mesleki risk varlığına göre değerlendirilmelidir." şeklinde konuştu.
 
Çocukluk döneminde yaygın olarak uygulanan aşılamanın erişkin dönemde ihmal edilmesinin aşılamayla önlenebilir enfeksiyon hastalıklarının yaygınlaşmasına sebep olduğunu belirten Erol, "Ayrıca aşı ile önlenebilir hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ayakta tedavi, tetkik, ilaç, hastaneye yatış maliyetleri aşılama için yapılan harcamalardan çok daha yüksektir. Bu yüksek maliyetin yanı sıra erişkinlerde aşılamanın ihmal edilmesi, işgücü kaybı ve hayati tehlikeye de neden olmaktadır. Çocukluk aşılamalarının devamı olarak erişkinlerde yapılacak düzenli aşılamalar daha sağlıklı bir yaşam olanağı sunmaktadır." ifadelerini kullandı.
 
SİGARA VE FAZLA KİLOLAR AŞIYA OLUMLU YANIT OLASILIĞINI AZALTABİLİYOR
 
Sigara ve fazla kiloların aşıya olumlu yanıt olasılığını azaltabileceğini açıklayan Erol, sözlerine şu şeklide devam etti: "Aşının koruyuculuğu genellikle %80-95 civarındadır. İleri yaş, sigara içme, şişmanlık ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve hastalıklar aşı yanıtını azaltmaktadır. Günümüzde uzayan yaşam süreleri yaşlı nüfusta belirgin artışa neden olmuştur ve bu kişilerin daha önce aşılanmış olsalar bile vücutlarında önceden oluşmuş antikorları azaldığı ya da kaybolduğu için tekrar aşılanmaları gerektiği gündeme gelmiştir. Ayrıca bugün, yaşlı nüfusun gençlik ya da çocukluk dönemlerinde henüz mevcut olmayan bazı yeni aşılar da üretilmiştir ve yaşlılara bu aşıların da uygulanması önerilmektedir. Özellikle 65 yaş üzerinde grip sonrası zatürre gibi komplikasyonların gelişme riski oldukça yüksek olduğundan her yıl grip aşısı yapılması gerekmektedir. Yine zatürre aşısı akciğer enfeksiyonlarına bağlı ölüm riskini önemli oranda azaltmaktadır."
 
GİDECEĞİNİZ ÜLKEYE GÖRE AŞILANMAK ÇOK ÖNEMLİ
 
Seyahat aşılanmasının da öneminde değinen Erol, "Tüberküloz, hepatit B, çocuk felci, tifo, kuduz, sarıhumma gibi aşılar seyahat edilecek bölgeye göre seyahat sağlığı merkezleri tarafından değerlendirilip uygulanmaktadır. Ayrıca son yıllarda birçok hastalık için yeni tedavi yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasıyla, aşılanma için de özel bir grup ortaya çıkmıştır. Kalp hastalığı, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler özellikle zatürre ve grip için risk taşımaktadır. Bu hastalara da yılda bir defa grip aşısı ve 5 yılda bir zatürre aşısı yapılması gerekmektedir. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde canlı aşılar her zaman uygulanamayabilir fakat grip ve zatürre aşıları mutlaka düzenli uygulanmalıdır. Fonksiyonel ya da cerrahiye bağlı dalağı olmayan kişilerde zatürre ve menenjit aşıları uygulanmalıdır." dedi.
 
Aşılamanın yüzyıllardır uygulandığını ancak öneminin yeni anlaşıldığını belirten Erol, "Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından erişkin aşılaması kavramını toplumda yerleştirebilmek amacıyla diğer dünya ülkeleriyle aynı anda ilk kez 2007 yılının Nisan ayında "Erişkin Bağışıklama Haftası" kapsamında çeşitli etkinlikler başlatılmıştır ve o tarihten itibaren her yıl Nisan ayında erişkin aşılaması konusu gündeme getirilmektedir." şeklinde konuştu.
erişkin
dönemde
ihmal
edilen
aşılar
ölümle
sonuçlanabilir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir