Medimagazin logo

Düzenli uyku orucu kolaylaştırıyor

Sahura kalkan kişilerin, gün içerisinde ihtiyacı olan uykuyu alması için erken saatte uyuması gerektiği belirtildi. Nöroloji ve Uyku Bozuklukları Uzmanı Doç. Dr. Turan Atay, kişinin sağlığı için düzenli uykunun önemli olduğunu söyledi.
Kaynak: SABAH
Düzenli uyku orucu kolaylaştırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Ramazan ayında sahura kalkan kişinin uykusunun en az bir saat bölündüğünü ama bunun gün içerisinde telafi edilebileceğini belirten Atay, yaşlıların öğleden sonra yarım saat uyuyarak uykusunu alabileceğini ifade etti.
 
Çalışanların öğleden sonra imkanları uygun olmadığı için uyuyamayacağını dile getiren Atay, şöyle konuştu:
 
"Rahat oruç tutabilmek için düzenli uyku önemli. Sahura kalkanların uykusu bölünüyor. Bunu telafi etmek çalışanlar için zor. Mesai sonrasında iftara kadar uyumayı da önermiyoruz. Akşam üstü uyuyan kişi gece uyuyamayabilir. Çalışan kişi sahura kalkıyorsa ve gündüz de işleri yorucuysa erken uyumayı tavsiye ediyoruz. En azından 6, 7 saat uyku uyuyabilmek için yatma saati bir, iki saat öne çekilebilir. Düzenli uyku orucu kolaylaştırır."
 
Atay, sahura kadar uykusuz kalmanın gün içerisinde dikkat bozukluğu ve uyuklama gibi birçok fizyolojik olumsuzluğa neden olabileceğini vurguladı.
 
Atay, ramazan sonrasında uyku düzeninin normal seviyeye getirilebileceğini kaydetti.
düzenli
uyku
orucu
kolaylaştırıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir