Medimagazin logo

Doğum sonrası eşiyle birlikte baba da depresyona giriyor

Doğum sonrası depresyondan kadınlar kadar erkekler de fazlasıyla etkileniyor. Zira babanın bebeğiyle duygusal bir bağ kurması, anne kadar kolay olmuyor. Bebeğin anneye bağımlılığı erkeklerin babalığı hissetmemesine neden olabiliyor.
Kaynak: ZAMAN
Doğum sonrası eşiyle birlikte baba da depresyona giriyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Doğum sonrası annenin ilgisini çocuğa yöneltmesi, erkekleri depresyona sokabiliyor. İki çocuğunun yaş aralığı az olan N.B.’nin yaşadığı sıkıntılara, bir de eşinin ilgisizlik şikâyetleri eklenmiş. Kendisine yardımcı olması gereken dönemde eşinin ilgi beklemesinin ayrıca bir zorluk olduğunu söyleyen N.B., “O dönemler çok sıkıntılıydı. Ben de kendimi yorgun hissediyordum. Eşim de sürekli ilgi bekliyordu.” diyor.  Klinik gözlemlerine göre erkeklerin doğumdan önce de depresyona girdiğini belirten uzman psikolog Şeyma Çavuşoğlu, “Anne, doğum öncesinde bebeğiyle duygusal bir bağ kurabiliyor. Bu durum erkekler için biraz daha alışılması zor bir durum.” diye konuşuyor. Çocuğa düşkün olan tarafın diğerini ihmal ederek, ilişkide sorunların ortaya çıkmasına sebep olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, anne ve babanın birlikte bebek ile vakit geçirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Anne bebekle vakit geçirirken, baba kendini yalnız hissediyor. Çavuşoğlu, aile büyüklerinin bebek bakımına yardımcı olmak için geldiğinde bir süre sonra çiftler arası gerginlik ortaya çıktığını söylüyor. Çavuşoğlu, “Bazı aile büyükleri de erkeğin bebeğe müdahale etmesini istemiyor. Bu durum erkeğin babalık rolüne adapte olmasını zorlaştırıyor.” diyor. Uzman psikolog, babanın doğum odasına gitmesinin bu süreci daha da kolaylaştıracağını kaydediyor. Çiftler arası iletişim iyi olduğunda doğum sonrasında sorun yaşanmadığını ifade eden Çavuşoğlu, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Çiftin mutlu bir ilişkisi varsa, çocuk doğduktan sonraki süreci atlatmaları daha kolay oluyor. Anne ve baba için ciddi bir yaşam değişimi oluyor. Yeni sorumluluklar, sosyal hayat, uyku düzeni her şey değişiyor. Bu durumda çiftler birbirini anlayışla karşılamalı, mutlaka birlikte vakit geçirmeli ve çocukla da birlikte ilgilenmeli. Bebekle ilgili kararlar birlikte alınmalı.”

doğum
sonrası
eşiyle
birlikte
baba
da
depresyona
giriyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir