Medimagazin logo
Dış gebelik, belirtileri, tedavisi
Eğer kadının yumurtası erkeğin spermi ile birleşir ve rahimden başka dokulara yerleşir ve orada gelişirse buna dış gebelik denir. BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve doğum Uzmanı Dr. Emine Elmas Etiz, dış gebeliğin nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi
Dış gebelik, belirtileri, tedavisi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Eğer kadının yumurtası erkeğin spermi ile birleşir ve rahimden başka dokulara yerleşir ve orada gelişirse buna dış gebelik denir. BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve doğum Uzmanı Dr. Emine Elmas Etiz, dış gebeliğin nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.

Tüpler, yumurtalık, rahim ağzı ve karın içi dış gebeliğin oluştuğu bölgelerdir. Bunların içerisinde en çok kadının tüplerine yerleşmiş dış gebelik görülür. Bazı durumlarda dış gebelikle birlikte normal bir gebelik de olabilir.

Oldukça tehlikeli bir sorun olan dış gebelikte, bebek kaybedilir. Anne hayatı tehlikededir fakat tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve bu problemin erken dönemde teşhis edilebilmesiyle artık bu sorun aşılabilmektedir. Erken tanının konmasıyla hastaların tüpleri korunur ve hem de tedavi daha kolay yapılır. Eğer bir bayanın adet kanaması gecikiyorsa doktora başvurmalıdır. Çünkü hem normal gebelikte hem de dış gebelikte adet kanaması gecikir ve hamilelik testi pozitiftir. Bu yüzden adet gecikmesinin sebebi mutlaka araştırılmalıdır.

DIŞ GEBELİĞİN NEDENLERİ
Kadının fallop tüpleri tıkanır ya da hareketi kısıtlanırsa bu durumda dış gebelik görülebilir. Dış gebeliğin en çok görülen nedeni geçirilmiş genital enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların sonucu tüpler hasar görür. Ayrıca bu enfeksiyonlar arttıkça, enfeksiyonun ağırlığına göre, tüpün iç ve dış kısmında yapışıklıklar oluşur. Bu da tüpün tıkanmasına ve yapısının bozulmasına yol açar. Sonuçta spermler tüpün kanallarından geçemez ve kısırlık ortaya çıkar. Sperm geçse bile bu defa da dış gebelik tehlikesi vardır.

Ameliyatlar da dış gebeliğe yol açabilir. Rahim ya da yumurtalık ameliyatları, daha önce geçirilmiş dış gebelik veya bu sebeple ameliyat olanlarda ve apandisit ameliyatı olan kişilerde dış gebelik oluşabilir. Ayrıca tüplerde doğuştan olan anormallikler de dış gebeliğe yol açar.

Bunların dışında rahim içi araç kullanımı bir risk faktörüdür. Bunlar gebe kalma ihtimalini oldukça azaltır. Fakat bu kişiler gebe kalırsa, bunun dış gebelik olma riski fazladır. Sigara kullanımı, bazı doğum kontrol hapları da dış gebeliğe neden olabilen faktörler arasında yer almaktadır.

BELİRTİLERİ
Dış gebeliğin en belirgin belirtisi adet gecikmesidir. Mide bulantısı, kusma gibi normal gebelikte görülen belirtilerin hepsi dış gebelikte de görülür. Bu durum hastaları yanıltır. Yapılan tahlil ve tetkikler sonucu hamilelik testi pozitif çıkar. Adet gecikmesi sonucu az miktarda kanamalar ortaya çıkar.

Bu belirtilerden sonra eğer hala doktora başvurulmadıysa, karın ağrısı ve anormal kanamalar görülür. Hasta bayılmak üzere olduğunu hisseder. Kişide iç kanama belirmiş ve akut batın oluşmuştur. Görüntüleme yöntemlerinde rahimde gebelik torbası tespit edilemez. Hastanın hayati tehlikesi vardır. Fallop tüpleri yırtılmıştır.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Dış gebeliğin teşhis edilmesinde kullanılan yöntemlerden birisi ultrason görüntülemedir. Rahimin görüntülenmesiyle gebelik kesesinin oluşmadığı anlaşılır. Ayrıca tüplerin etrafında bir kitle tespit edilir. Karın bölgesinde kanama olabilir.

Tanıda kullanılan diğer bir yöntem ise beta hCG düzeyinin ölçülmesidir. Bu ölçüm hastadan kan alınarak yapılır. Bu maddenin düzeyi belli bir değerin üstündeyse dış gebelik tanısı için oldukça önemlidir. Daha doğrusu bu maddenin artışı dış gebelikte yavaştır. Normal gebeliklerde bu madde iki kat artmıştır. Hem ultrason görüntüleme hem de kanda hCG ölçümü büyük olasılıkla dış gebelik teşhisi koydurur. Ayrıca bu yöntemlerle erken teşhis yapılır ve hayati tehlikenin önüne geçilir.

Bunların dışında kanda progesteron hormonunun düzeyi ölçülür. Belli bir değerin altında ise gebeliğin normal olmadığı öngörülür. Bu durumda dış gebelikten başka anormallikler de düşünülür. Teşhis koymakta zorlanılıyor ise laparoskopi yöntemi uygulanır.

DIŞ GEBELİĞİN TEDAVİSİ
Dış gebelik gelişen hastaların bir kısmına acil müdahale gerekir. Hasta hemen ameliyata alınır. İç kanamanın olduğu durumlarda hastaya kan ve sıvı verilir. Kanama durdurulmaya çalışılır. Ameliyat sonucu hastanın gebelik maddesi tüpten çıkarılır. Laparoskopi ise acil müdahale gerektirmeyen vakalarda uygulanır ve böylece tüpteki hasar engellenir veya yok edilir.

Diğer bir tedavi şekli ise ilaç tedavisidir. Bu genelde erken tanı konmuş, kanaması olmayan hastalara uygulanır. Hastaya verilen ilaçlarla gebelik sonlandırılır. Bu hastalar sürekli gözetim altında tutulur. Çünkü tedavinin geleceği açısından iç kanama olup olmadığı bilinmelidir. Kan tetkikleri belirli aralıklarla yapılır. Böylece hCG düzeyi ölçülür ve takip edilir.
dış
gebelik
belirtileri
tedavisi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300