Medimagazin logo

Depresyon kalp krizi riskini artırıyor

Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, kişilerin günlük yaşamlarının bir parçası olarak sürekli stres yaşadığını ve stresli ortamlarda bulunduğunu bu etkenlerin ise kalp krizi riskini artırdığını söyledi.
Depresyon kalp krizi riskini artırıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Yaşam standartları ve kalitesi her geçen gün biraz daha yükselse de, özellikle son yıllarda depresyon ve psikolojik sorunlar daha çok gözlemleniyor. Depresyonun kişinin hayat kalitesini ve sosyal yaşamını olumsuz etkilemenin yanı sıra kalp rahatsızlıklarına da neden olabildiğini belirten Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, kalp rahatsızlıkları ve ilk yardım müdahaleleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Kişilerin günlük yaşamlarının bir parçası olarak sürekli stres yaşadığını ve stresli ortamlarda bulunduğunu söyleyen Barış Mutluer, işe giderken trafikte, iş yerinde, bir toplantıda yaşanan sorunlar nedeniyle de stres ile karşı karşıya kalındığını ve çevresel birçok etkenin ise mutsuzluğa ve depresyona neden olduğunu belirtti.
 
Stres ve depresyonun ölüm nedenleri arasında ilk sırayı alan kalp rahatsızlığı riskini artırdığını ifade eden Dr. Barış Mutluer, "Özellikle politikacılar, toplu taşıma araçları sürücüleri, sporcular ve yoğun stres altında çalışanlar, gizli kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya kalırlar. Stres yaşayan kişide gözlenen kalp atışlarındaki hızlanma ve kan basıncındaki artış kalp damarlarının tıkanmasına ve ani kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Ani olarak karşılaşılan stresler de kişilerde kalp krizini tetikleyebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı ağır stres altında bulunan kişiler belirli aralıklarla kapsamlı bir kardiyolojik muayeneden geçmelidirler" diye konuştu.
 
Genel olarak hastalarda görünen kalp hastalıkları belirtilerini ağrı, nefes darlığı, yorgunluk ve halsizlik, çarpıntı, bacaklarda ve karında şişme(ödem ve asit), öksürük, bayılma, hazımsızlık, hıçkırık ve yutma güçlüğü, baş ve ense ağrıları, morarma şeklinde sıralayan Mutluer, "Kalp krizi geçiren kişiler ilk etapta rahatsızlıklarını anlamaz. Kriz ağrısını genellikle mide ağrısı, hazımsızlık, üşütme zannederler. Ancak yukarıdaki belirtilere sahip olan kişiler en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gitmelidirler. Kalp krizinde zamanında müdahalenin hayat kurtardığı unutulmamalıdır" dedi.
 
"ACİL DURUMLARDA SOĞUKKANLI OLUNMALI VE İLK YARDIM ÇAĞRILMALI"
 
Barış Mutluer, olası bir acil durumda yapılması gerekenler hakkında da şunları söyledi: "Refakatçi soğukkanlı olmalı ve ilk yardım çağırmalıdır. Ancak hastanın bilinci kapalı veya hasta şokta ise (tansiyonu düşük, soğuk soğuk terlemesi, bilinç bulanıklığı varsa), yardım istedikten sonra hastanın daha rahat soluk almasını sağlamak için yakasını gevşetmeli, başını yana yatırmalı, ayaklarını kaldırmalıdır. Eğer hiç bilinci yoksa suni teneffüs ve kalp masajı yapılabilir."
depresyon
psikolojik
kalp
krizi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir