Medimagazin logo

'Çocuğunuzu kendisine özgüveni olan birisi olarak yetiştirin'

Büşra İşleyen: 'Çocuğunuz, bilgisi ve diploması olan ama silik biri değil, özgüveni ve özsaygısı olan ‘Ben yapabilirim-Ben sorun çözebilirim’ duygusu güçlü, girişken ve sorumlu biri olsun' dedi.
'Çocuğunuzu kendisine özgüveni olan birisi olarak yetiştirin'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
TED Malatya Koleji’nde okulun PDR Birimi Anne-Baba Okulu kapsamında düzenlediği seminerlerin bu ayki konusu ‘İletişim ve Etkili Anne-Baba Tutumları’ oldu. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi’nde görevli PDR Uzmanı Büşra İşleyen tarafından verilen seminerde çocukların davranışlarının sağlıklı olarak şekillenmesi ve kendi problemlerinin sorumluluğunu alabilecekleri 'Ben Sorun Çözebilirim Yöntemi (BSÇ)', anne ve babalara düşen davranış biçimleri ele alındı. Çocuklara nasıl örnek olduğumuz ve bebeklikten itibaren bir çift gözün aslında anne babayı izleyerek ve model alarak şekillenen alışkanlıkları örneklerle ve video gösterileriyle sunuldu.
 
 
İşleyen, anne ve babalara şu önerilerde bulundu:
 
“Çocuğunuzun yaşamında 'keşke' leri değil, 'iyi ki' leri çok olsun... Çocuğunuz kurnaz ve açıkgöz biri olacağına, başkalarının hakkını yemeden üreten ve kazanan biri olsun.Çocuğunuz kendisine güvenmeyen ve kimsenin güvenmediği, bilgisi ve diploması olan ama silik biri değil; özgüveni ve özsaygısı olan 'Ben yapabilirim-Ben sorun çözebilirim' duygusu güçlü, girişken ve sorumlu biri olsun.
 
Endüstri toplumlarının yoğun temposu en küçük sistem olan aileyi de değiştiriyor. Yoğun ve stresli günlük yaşam temposu içinde aile içinde yaşanan iletişim problemleri, tartışmalar, kavgalar birçok insanın yaşamını olumsuz etkiliyor. Çok çalışmak, çok kazanmak gibi kavramların yanında artık insanlar "İlişkilerimi nasıl daha sağlıklı kurarım?" sorusunun da cevabını arıyor. Aile; sevgi, saygı ve huzurun en çok arandığı bir yer. Ailenin barındığı eve; kafamızdaki, gönlümüzdeki ve ruhumuzdaki kirleri girişteki paspasa silerek içeri dahil olmalıyız. Çünkü aileyi meydana getiren bireyler arasında sağlıklı bir iletişimin olması gerekir. Bu, ailenin devamı için şarttır. Ailedeki sağlıklı iletişimi engelleyen birtakım nedenler vardır. Bu nedenler bilinir ve izole edilirse ailede iyi bir iletişim kurulmuş olur.
 
 
Ebeveynler ile çocuklar arasında iyi bir diyalog kurulabilir. Dinlenen, önemsenen, değer verilen bir çocuk; ahlaki açıdan yüksek bir erdeme, mesleki açıdan mükemmelliğe ulaşabilir.Öyleyse ailedeki sağlıklı iletişimi, marazlı hale getiren engelleri tanımalıyız ve onları hayatımızdan çıkarmalıyız. Nedir bu ailedeki iletişimi engelleyen nedenler? Sevgisizlik-Saygısızlık-Güvensizlik-Yalan-Eleştiri-Küsme ve surat asma. Bütün bu olumsuzluklardan uzak, mutlu bir ailemiz olmasını istiyorsak, yuvamızda sevgi dilinin tedavülde olmasını sağlamalıyız. Öfke kontrolü ve öfke yönetimini iyi bilmeliyiz. Şiddetten kaçınmalıyız. Hoşgörü içinde olmalıyız. Empati kurmalıyız. Çıkarlarımızın hemen ötesinde mutlu bir aile ortamının bizi beklediğinin farkında olmalıyız. Aile üyelerinden birinin, istenmeyen sebeplerle aileden ayrılması, bizi inanılmaz derecede üzer. Öyleyse ailenin her bireyi çok değerlidir ve çok saygındır. Aile; hep birlikte olmaktır, bundan mutluluk duyabilmektir.”
çocuk eğitimi
özgüven
özsaygı
kişisel gelişim
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir