Medimagazin logo

Bronşitte erken tanı önemli!

Gaziantep Dr. Ersin Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı doktorlarından Mehmet Duran, her mevsimde görülebilen bronşit hastalığına karşı vatandaşları uyararak, "Bronşitte erken tanı çok önemlidir. Aksi taktirde bronşit hastalığı kişiyi oksijene bağımlı hale getirebilir" dedi.
Kaynak: ZAMAN
Bronşitte erken tanı önemli!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
 
Doktor Mehmet Duran, halk dilinde bronşit olarak bilenen, kronik obsesif akciğer hastalığının nefes darlığı yaptığını ve erken önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Kişilerin mesleki durumuna göre bronşit hastalığının tetiklediğinin altını çizen Duran şöyle konuştu: 
 
"Bu hastalık mesleki olduğu kadar, sigara içimine, hava kirliliğine, araçlardan çıkan dumanlar ve tozlu ortamlardan da kaynaklanabilen, vücutta ilerleyici ve geri dönüşümü sınırlayıcı bir hastalıktır. Özellikle 30'lu yaşlardan sonra, sık görülen bu hastalığın tanısını muayene ve testlerle koyabiliyoruz. Hastalığın belirtileri nefes darlığı, pek olmasa da öksürük ve balgamla ileri eforla nefes darlığı olarak gözüküyor. İlerleyen aşamalarda hastada nefes darlığı yapabilen ve ilerledikçe oksijene bağımlı hale getirebilen bronşitin erken tanı ile erken tedavisi çok önemli. Hastalığın önlenmesi noktasında alınacak öncelikle tedbir ise kullanıcıların sigarayı bırakması, sigara içilen ve tozlu ortamlardan uzak durmasıdır." 
 
Dr. Duran, bronşit belirtileri görülen vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak tedaviyi önemsemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.  
bronşitte
erken
tanı
önemli
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir