Medimagazin logo

Böbrek hastaları Ramazan'da dikkat!

Hisar Intercontinental Hospital İç Hastalıkları ve Romatoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Soy, böbrek rahatsızlığı olduğunun farkında olmayan kişilerin dikkatli ve kontrollü hareket etmemeleri durumunda ramazanda değişen beslenme düzeniyle sıkıntı yaşayabileceğini belirterek, "Hastalığının farkında olmayan birçok kişi, ramazan sonrası böbrek yetersizliği nedeniyle doktora başvuruyor" dedi.
Kaynak: SABAH
Böbrek hastaları Ramazan'da dikkat!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Soy, özellikle böbrek hastalarının Ramazan ayında daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, Ramazan'ın yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle de vücudun sıvı kaybına daha meyilli olabileceğini söyledi.
 
Bu durumun sağlıklı bir kişide sorun oluşturmayabileceğini anlatan Soy, böbrek fonksiyonları sınırda seyreden kişilerin ise böbrek sağlıklarının olumsuz etkilenebileceğini kaydetti.
 
Soy, "Böbrek rahatsızlığı olan ancak bunun farkında olmayan kişiler, dikkatli ve kontrollü hareket etmezlerse Ramazan'da değişen beslenme düzeniyle sıkıntı yaşayabilir. Kronik böbrek hastalığı olanlar, böbrek taşı düşüren veya kum düşürmüş kişiler ya da ailelerinde bu hastalıkları geçirmiş yakınları olanlar, gece sık tuvalete kalkanlar ile diyabet, hipertansiyon veya kalp, damar hastalığı olanların, Ramazan'dan önce kan ve idrar tahlilleri açısından hekimlerine danışmış olmaları faydalıdır" diye konuştu.
 
"KRONİK BÖBREK HASTALARININ ORUÇ TUTMASI SAKINCALI OLABİLİR"
 
Soy, Ramazan ayında böbrek hastalarının, iftarla sahur arasındaki dönemde su açıklarını kapatamadıklarına işaret ederek, hastalığının farkında olmayan birçok kişinin de Ramazan sonrası böbrek yetersizliği nedeniyle doktora başvurduğunu aktardı.
 
Bu nedenlerle kronik böbrek hastalarının oruç tutmasının sakıncalı olabileceğini ifade eden Soy, böbrek yetersizliği olanların oruç tutmaları halinde rahatsızlıklarının daha da ilerleyebileceğini söyledi.
 
Soy, Ramazan ayına ilişkin kronik böbrek hastalığı olanlara şu tavsiyelerde bulundu:
 
"Kronik böbrek hastalığınız varsa, hekiminiz önermediği sürece tuzlu yemeyin. Böbrek taşınız varsa kesinlikle vücudunuzu susuz bırakmayın çünkü özellikle Ramazan'da böbrek ağrılarınız olabilir. İftar ve sahur arasında en az 2 litre su tüketin. Tuzlu yememeye özen gösterin. Kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini yüksek oranda tüketmeyin. Daha sonra böbrek taşına dönüşecek böbrek kumu dökebilirsiniz. Aşırı ve demli çay tüketmeyin ve tuzlu kuru yemişlerden uzak durun. Bunlar böbrek taşı riskini artırabilir."
böbrek
hastaları
ramazanda
dikkat
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir