Medimagazin logo

Aşırı yüz terlemesine cerrahi çözüm

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkant Özpolat, aşırı yüz terlemesinin sorun olmaktan çıktığını söyledi.
Aşırı yüz terlemesine cerrahi çözüm
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doç. Dr. Özpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücudun baş kısmındaki terleme rahatsız edici boyutlara ulaşabildiğini, yüz, saçlı bölge ve boyundaki aşırı terleme kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

Aşırı terlemenin kişinin, günlük sosyal aktivitesinin, insanlarla ilişkisinin azaltmasına neden olduğunu ve yaşam kalitesini düşürebildiğini ifade eden Doç. Dr. Özpolat, şöyle konuştu:

"Çocukluk çağında başlayıp ergenlik döneminde artan yüz terlemesi bazılarında yüz kızarması ile beraber görülebilmektedir. Toplumun yaklaşık yüzde 1'ini etkileyen yüz terlemesi tıpta "facial hiperhidrozis" olarak adlandırılmaktadır.  Elleri ve koltuk altları aşırı terleyen hastalarda uzun bir zamandır kliniğimizde uygulanmakta olduğumuz Video Yardımlı Torasik Sempatektomi (VTS) ameliyatları tek delikli yöntemle 3,5 mili metrelik bir kamera kullanılarak yapılmaktadır. Benzer şekilde yüz terlemesi için de yapılan ameliyat gerek estetik kesisi, gerekse sonuçları ile hastaların tamamında tatmin edici olmaktadır."

Doç. Dr. Özpolat, Prof. Dr. Koray Dural, Yrd. Doç. Dr. Nesimi Günal ile birlikte uyguladıkları ameliyatların standart bir şekilde yapıldığı belirterek, özellikle yaz aylarında vaka sayılarının arttığını, başvuranların büyük kısmının Ankara ve diğer illerden gelen hastalar tarafından oluşturduğunu bildirdi.

aşırı
yüz
terlemesine
cerrahi
çözüm
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir