Medimagazin logo

Aşı takvimine dikkat edin

Bebek ölümlerinin olmaması için ailelerin mutlaka aşı takvimine uyması gerektiğini belirten uzmanlar, en çok ölümlerin ihmalden kaynaklandığını belirtiyor
Aşı takvimine dikkat edin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
KONYA (İHA) - Bebek ölümlerinin olmaması için ailelerin mutlaka aşı takvimine uyması gerektiğini belirten uzmanlar, en çok ölümlerin ihmalden kaynaklandığını belirtiyor.

Konya Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde görevli uzman doktorlar, doğumdan hemen sonra hastanelerinde bebeklere Hepatit B aşısının yapıldığını belirterek, 1. ayın içerisinde de aşıyı tekrarladıklarını dile getirdi. Bebek 2 aylık olduğunda Verem, Difteri, Tetanoz, Çocuk Felci, Menenjit aşılarının mutlaka yapılması gerektiğini anlatan doktorlar, "Bebeklerin bu hastalıkları geçirmeden mutlaka aşıları yapılmalıdır. Bebek 2. ayından sonra 4. ve 6. ayında verem aşısı hariç, diğer aşıları tekrarlanması gerekiyor. 7. ayında ise tekrar Hepatit B aşısı yapılmasından sonra, 9. ayında Kızamık ve Kabakulak aşısı yapılmalıdır. Bebeğiniz 1 yaşına girdiğinde ise Su Çiçeği, 15 aylık olduğunda tekrar Kızamık ve Kabakulak Aşısı yapılması gerekiyor" dedi.

18 aylıkken ve 4 ile 6 yaşları arasında tekrar Difteri, Tetanoz, Çocuk Felci, Menenjit aşıları yapılması gerektiğini vurgulayan doktorlar, 11-12 yaşlarında uzman hekimler tarafından çocuk sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Hepatit B, Su Çiçeği ve Kızamık aşılarının yapılıp yapılmayacağına karar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
aşı
takvimine
dikkat
edin
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir