Medimagazin logo

Antidepresanlar erkeklerde kısırlığa sebep olabilir

Yapılan araştırmalar, erkekler tarafından kullanılan antidepresan ilaçların spermlere zarar verebileceği ve kısırlığa sebep olabileceğini ortaya çıkardı
Antidepresanlar erkeklerde kısırlığa sebep olabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Yapılan araştırmalar, erkekler tarafından kullanılan antidepresan ilaçların spermlere zarar verebileceği ve kısırlığa sebep olabileceğini ortaya çıkardı.New York Cornell Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar, paroxetine (Seroxat) adlı ilacın bunu kullanan erkekler üzerindeki etkisini beş haftadan uzun bir müddet boyunca inceledi ve dört haftanın sonunda, testin başlangıcına oranla, spermlerde iki kattan fazla genetik hasara rastlandığı bildirildi.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, sonuçlar henüz deneme aşamasında olsa da, doktorları endişelendirdi. Doktorlar anti-depresan kullanan hastaların bu tür ilaçları almayı bırakmaları gerekebileceğini düşünüyor. 2006 yılında sadece İngiltere'de iki milyona yakın Paroxetine ve Seroxat markalı antidepresan ilaç reçete edildi.

Prof. Peter Schlegel önderliğinde sürdürülen araştırma sadece bir aylık kullanım sonucunda spermlerdeki genetik parçalanma oranının %13,5'den %30,3'e yükseldiğini gösterdi. Araştırma sonuçları Kasım ayında San Fransisko'daki tıbbi bir Amerikan birliğinde sunulacak.

Öte yandan, Pretisyen Hekimler Kraliyet Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Steve Field sonuçların alarma sebep vermemesi gerektiğini söyleyerek, "hastaların anti-depresan kullanmayı bırakmaları şart değil ama depresyonda olup, üreme ile ilgili şikayetleri olanların bir hekime başvurmalarında fayda var," diye ekledi.

İki sene önce, aynı araştırma grubu "citalopram(Cipramil)" ve "sertraline (Lustral)" adlı antidepresanların erkeklerde sperm sayısında azalmaya yol açtığını ve ilaç kullanımı bırakılır bırakılmaz oranların normale döndüğünü açıklamıştı.

Prof. Schelegel'in aksine, diğer bilimadamları henüz emin olmak için çok az kanıt bulunduğunu iddia ediyor. Bu arada Seroxat adlı ilacı pazarlayan sağlık firması sonuçları değerlendireceğini açıkladı.

Zaman
antidepresanlar
erkeklerde
kısırlığa
sebep
olabilir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir