Medimagazin logo

Antidepresan kullandıkça depresyon hastalığı artıyor

Günlük yaşam içinde olumsuz olaylar sonrası karşılaşılan her duygu bozukluğu depresyon olarak değerlendiriliyor. Klinik depresyonu, 'kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek keder durumu' şeklinde tarif eden psikologlar, insanın doğası gereği her iyi habere sevinirken, olumsuz haberlere üzülmesini normal bir durum olarak değerlendiriyor.Psikolojik sorunlara, öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanmasını yanlış bulan psikologlar, antidepresan kullanımı yüzünden depresyon görülme sıklığının arttığını söylüyor.
Kaynak: CİHAN
Antidepresan kullandıkça depresyon hastalığı artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Malatya Devlet Hastanesi Psikoloğu İzzet Güllü, sıradan bir üzüntünün bile depresyon olarak nitelendirildiğini söyledi. Günlük olaylardan etkilenmenin 'insani bir durum' olduğunu kaydeden Güllü, şunları ifade etti: "Son yıllarda gündelik her soruna depresyon deme vahameti var. Oysa depresyon gündelik hüzünlenmelerden son derece farklıdır; çünkü o bir patolojidir, yani hastalıktır. Gündelik olaylardan etkilenmek ise patoloji değildir; gayet insani bir durumdur. İnsan eşyanın tabiatı gereği etkilenen bir varlıktır. Cenazedeki üzüntüye, sırf şiddeti görece olarak biraz yüksek diye depresyon denilemez."

İnsanın, tabiatı gereği çevresiyle sürekli etkileşim içinde olan bir varlık olduğuna dikkat çeken Güllü'ye göre, insanın ruh hali sebep-netice ilişkisi içinde değerlendirilir. Sebep varsa neticesi olacaktır. Bu ilişkinin doğal bir gereği olarak, başa gelen her olumsuz olay insan ruhunda olumsuz duygu durumlarına yol açar. Bu sebeple insanlar düğünlerde güler, sevinir; cenazelerde ise ağlar, üzülür. Malum, hastalık bir tablo oluşması hadisesidir. Bu tablonun olmazsa olmazlarının başında, 'sorunun belli bir yaşam olayına tepki olarak ortaya çıkmamış olması' gelir. Yani sevilen kişi kaybı, boşanma, ayrılık, ağır borç yükü altına girmek gibi doğası gereği olumsuz bir duygu durumu oluşturacak. Olaylardan sonra gelişen yaşantı depresyon değildir.

İnsan yaşamında etki-tepki mekanizması ile ortaya çıkan davranışları, ilaç vererek tedavi etmeye çalışmanın yanlış olduğunu kaydeden Güllü, normal davranışlar için 'depresyon' teşhisi konulmasına karşı çıkıyor. Bu durumda öncelikle ilaç vermek yerine psikoterapi uygulanması gerektiğini söyleyen Güllü, antidepresanlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Sağlıklı bir bünye için ilaç verilirse vücudun bağışıklık sistemiyle oynanmış olur. Antidepresanlar ciddi riskler taşıyor. Günümüzde depresyonun en önemli sebebi, yoğun kullanılan antidepresan ilaçları sebebiyle depresyonun sürekli nüksetmesidir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'nin yaptığı bir araştırma, antidepresanların yüzde 88 oranında depresyon tedavisine ciddi katkı sağlamadığını gösteriyor. Bu araştırmaya göre, antidepresanlar 24 yaşın altındaki gençlerde ve çocuklarda intihar riskini yüzde 62, yetişkinlerde inme riskini yüzde 50-60, hamileliğin ilk üç ayındaki kullanımda ise kadınların otistik bebek sahip olması riskini yüzde 280 oranında artırıyor. Ayrıca, ölümlere sebep olan her şeye de ciddi oranda katkısı var. Antidepresan kullanımı, depresyonun sonraki yıllarda tekrarlama riskinin yüzde 113-280 artırıyor. Bu araştırma sonuçlarına bakılarak Türkiye'de ruhsal tedavi politikası da değişmelidir."

antidepresan
kullandıkça
depresyon
hastalığı
artıyor
Yorum (5)
Erhan Akınc
İzzet gullu anladigim doktor degil farmakolog degil, ilaclar hakkinda yorum yapmak ne haddine...arkadas kendine göre durumu yordamlamis nereden tutturabilirse; sunu cok komik buldum: antidepresan kullanimi depresyon nuksunu %113-280 arttiriyormus...komiksin izzet arkadas komik; sana bir doktor kardesin olarak tavsiyem birak hastaliklari biz doktorlar konusalim, eger hastalik hakkinda konusacaksan tıp fak. oku gel ilac hastalik ne istersen konusalim...
26
Cevapla
Melek
İzzet güllü soru başına 20 tl, online terapi dk başına 2 tl alıyor; yani pastadan daha büyük pay istiyor:))) İlaç olmasın insanlar benim online terapime muhtaç kalsın diyor anlaşılan...
20
Cevapla
Mehmet Özçelik
Öncelikle izzet hocam Allah sizden razi oldun.videolarini keyifle izliyorum insallah devamini bekliyoruz saygilarimla...
18
Cevapla
Izzet
Ilac hakkinda sadece hekimler konussun diyen muthis zekalara bir soru: Ilac hakkinda size bilgi veren Ilac mumesdilleri hekim mi?
42
Cevapla
Aylin
Bakıyorum da doktor olan arkadaşlar kendini hemen savunmaya geçmiş. 3 buçuk yıldır ilaç kullanıyorum. Bu ilaçların faydası oluyorsa neden 3 buçuk yıldır kullanıyorum, neden bu kadar çok psikolojisi bozuk ilaç kullanan insan var? İlaçlarla düzeltebilseydiniz bu kadar çok psikolojisi bozuk insan olmazdı. 10 senedir ilaç kullananlar var, yazık günah. İzzet Güllü hocama fazlasıyla katılıyorum. İlaçların hiçbir şeye faydası yok.
49
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir