Medimagazin logo

Anne sütü, meme kanseri riskini azaltıyor

Anne sütü, enfeksiyon hastalıkları, alerjik rahatsızlıklar, obezite ve diyabet gibi bir çok hastalıktan koruyor. Yapılan araştırmalar, anne sütünün aynı zamanda kız çocukları, ilerleyen yaşlarda meme kanseri riskinden de koruduğunu ortaya koydu.
Kaynak: CİHAN
Anne sütü, meme kanseri riskini azaltıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Anne sütünün sayısız faydası olduğunu söyleyen uzmanlar, anne sütünün, meme kanserinden lösemiye kadar birçok hastalıktan koruyucu etkisi bulunduğunu belirtiyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Ülkü Tıraş, "Anne sütü alan bebeklerde alerjik hastalıklar, çocukluk çağı şeker hastalığı, ishal, orta kulak enfeksiyonları ve tüm diğer enfeksiyon hastalıkları daha az görülüyor. Hatta yapılan araştırmalar, anne sütünün bağışıklık sistemini güçlendiren özelliği nedeniyle kız bebeklerin ileride meme kanserine yakalanma risklerinin çok daha az olduğunu gösteriyor. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerde lösemi yüzde 9, hodgin lenfoma yüzde 24, çocukluk çağı kanserlerinden biri olan nöroblastomun ise yüzde 41 oranında daha az görülüyor." dedi.

Anneden doğum yapar yapmaz gelen ve kolostrum denilen ilk sütün bebekler için yaşamsal önem taşıdığına dikkat çeken Tıraş," Bebeğin bu dünyadaki ilk besininin mutlaka anne sütü olması gerekiyor. İlk süt enfeksiyonlara karşı koruyucu madde içeriyor. Bu da enfeksiyonlara karşı direnci düşük olan yeni doğan için çok önemli. Bu nedenle bebeklere doğumdan sonra şekerli su gibi başka besinlerin kesinlikle verilmemesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

Ülkü Tıraş ayrıca bir çok annenin bebeğin kilo alması için hazır mama kullanmasının yanlış olduğunun da altını çizdi. Tıraş, "Belirli zaman dilimlerinde aldığı kilo, bebeğin yeterli anne sütü alıp almadığını gösteriyor. Bir çok anne bebeğinin yeterli kilo almadığını düşünerek, daha tombul olsun diye hazır mama verme ihtiyacı duyuyor. Ancak sütleri varken, bebeklerine hazır mamaların verilmesi doğru değil. Çünkü bu mamalar anneye ve bebeğe özel olarak üretilmiyor." dedi.

sağlık haberleri
anne sütü
anne sütünün faydaları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir