Medimagazin logo

Pfizer'ın ürettiği COVID-19 ilacı Omicron'a karşı yüzde 89 etkili

ABD'li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüsün Omicron varyantı için geliştirdiği ilacın yüzde 89 etkili olduğunu açıkladı.
Kaynak: AA - Mücahit Oktay
Pfizer'ın ürettiği COVID-19 ilacı Omicron'a karşı yüzde 89 etkili
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) omicron varyantı için geliştirdiği ilacın yüzde 89 etkili olduğunu açıkladı.

Şirketin internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada, omicron varyantına karşı geliştirilen antiviral ilaç Paxlovid'in 2 bin 246 yüksek riskli hastadan elde edilen nihai veriler ışığında ölüm riski ve hastaneye yatışlara karşı yüzde 89 önleyici etkisi olduğu belirtildi.


Pfizer’in koronavirüse karşı geliştirdiği antiviral hap ölüm riskini yüzde 89 azaltıyor


Pfizer, 16 Kasım'da Paxlovid'in orta ve yüksek riskli hastalarda acil kullanımı için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) onayına başvurmuştu.

FDA'nın birkaç hafta içinde Pfizer'ın ve Merck firmasının daha az etkili Kovid-19 ilacına izin verip vermeyeceğini açıklaması bekleniyor.

Onay alması durumunda, iki firmanın ilaçları da Amerikalı Kovid-19 hastaları tarafından eczaneden alınıp kullanılabilecek.

pfizer
omicron varyantı
etkinlik
kovid-19 ilacı
Yorum (2)
necati fırat
Hidroksiklorokin covidde çok etkili, favipravir covidde çok etkili, tek doz sinovac hastaneye yatışı yüzde yüz önlüyor, molnupravir covidde çok etkili, paxlovid bir harika. ypravir müthiş arkadaşlar, zpravir var acaip bişey...
9
Cevapla
OPR
sayın editör sanırım hekim sorunlarından bihabersiniz hatırlatayım size HEKİMSEN
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir