Medimagazin logo

Kovid-19'un akciğerlere verdiği zarar tomografi görüntülerine yansıyor

Dünya genelinde 1 milyonu aşkın insanın yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin de hastanelerde yaşam mücadelesi verdiği Kovid-19'a yakalananların tomografi görüntüleri, virüsün akciğerlere verdiği tahribatı ortaya koyuyor.
Kaynak: AA - Ayşe Yıldız
Kovid-19'un akciğerlere verdiği zarar tomografi görüntülerine yansıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Akciğerlere verdiği tahribat nedeniyle solunum yetmezliği, nefes darlığı ve zatürreye neden olan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) vücuda verdiği zarar, tomografi görüntüleriyle de ortaya konuluyor.

Tüm dünyanın mücadele ettiği Kovid-19 nedeniyle 1 milyonu aşkın insan yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.

Özellikle nefes darlığı şikayetiyle başvurduğu hastanede akciğer tutulumu olduğu tespit edilen hastaların, tomografi görüntülerinde Kovid-19'un verdiği tahribat ortaya çıkıyor.

Görüntülerdeki beyazlıklarla Kovid-19'lu bir hastanın akciğerindeki tutulumlar, iltihap birikmeleri ve organın yapısının bozukluğu ortaya konuluyor. Normal hastaların ise akciğerindeki elastik yapı dikkati çekiyor.

 

 

Elastik yapıya sahip akciğerlerde Kovid-19 nedeniyle oluşan tahribatlar sonucu zaman zaman organın kapasitesi küçüldüğü için hasta iyileştikten sonra da nefes almakta güçlük çekip, yürümekte zorlanabiliyor.

"Konuşurken bile yoruluyorlar"

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldıray Çete, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nefes darlığıyla gelen hastanın akciğerinde tutulum görebildiklerini belirterek, "Bu hastaların oksijen düzeyleri düşüyor. Oksijen düşmesinin getirdiği ciddi bir kaygı bozukluğu ve nefes açlığı oluyor. En ufak hareket efor kapasitelerini sınırlıyor. Hastalar, daha çok yatağın içinde oturarak derin nefes almaya çalışıyor, konuşurken bile yoruluyor." dedi.

İleri düzeydeki hastaların yatağın içinde bile oksijensiz duramadığını dile getiren Çete, oksijen desteği verdiklerini, yüksek akış oksijen desteği için hastayı sırt üstü yatırdıklarını anlattı.

Akciğer dokusunda sertleşme ve yapısında bozulma olabiliyor

Çete, hastalara bazen de ventilatör desteği sağladıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Elastik bir yapısı olan akciğer dokusunda sertleşme ve yapısında bozulma olabiliyor. Bu hastalık geçen yıl kasımda ortaya çıktı. Hastalarımızı daha bir yıl bile takip edemedik. Türkiye verilerini daha mart ayında aldık. Uzun dönemli etkilerini dünya bilmiyor ama bazı yayınlar şunu gösteriyor; Kovid-19 hastalığını kapan ve akciğer tutulumu olan bazı bireylerde ileri dönemlerde fibrozis (akciğer sertleşmesi) dediğimiz bir tablo oluşuyor. Akciğer dokusu elastik bir yapı, genişlemeye ve büzüşmeye müsait bir organ. Koronavirüs nedeniyle akciğerde fibrozis gelişince büzüşme ve genişleme olmuyor. Bu yüzden akciğer kapasitesi ve kişinin efor kapasitesi azalıyor. Eski fonksiyonel kapasitelerine dönemiyorlar. Bu ne kadar hastada oluyor, niye bazılarında oluyor bunu henüz bilmiyoruz."

"Herkesin kurallara uyması gerekiyor"

Özellikle riskli grupların çok daha dikkatli olması gerektiğine işaret eden Yıldıray Çete, "Kronik hastalıkları olanlar, ileri yaştakiler, akciğer hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar çok daha dikkat etmeli. Gerçekten kötü bir hastalık. Onun için herkesin kurallara uyması gerekiyor. Dış ortama daha az çıkmalı, sosyal mesafeyi korumalı, mutlaka dışarıda maske takılmalı." ifadesini kullandı.

kovid-19)
tomografi goruntuleri
prof. dr. yildiray cete
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir