Medimagazin logo

COVİD geçiren her 8 kişiden 1'i, Uzun COVID oluyor

Hollanda'da yapılan yeni bir çalışma her sekiz hastadan birinin uzun COVID geçirdiğini ortaya koydu
Kaynak: MEDİMAGAZİN
COVİD geçiren her 8 kişiden 1'i, Uzun COVID oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Çok sayıda insan bir COVID-19 enfeksiyonundan sonra kalıcı veya yeni semptomlar bildirdi, ancak tam olarak kaç kişinin uzun süredir COVID ile mücadele ettiği belirsizliğini koruyor.

Şimdi, yeni bir Hollanda çalışması, her sekiz (%12,7) hastadan birinin uzun süreli COVID geçirdiğini buldu.

Araştırmacılar, enfeksiyondan üç ila beş ay sonra yeni veya artan bir sağlık semptomu yaşayan kişilerin sayısını (%21,4) yeni bir semptom yaşayan ancak enfeksiyon geçirmemiş olanlarla (%8,7) karşılaştırdığı için tahmin daha güvenilir kabul ediliyor.

Çalışmaya göre, enfekte olmamış popülasyonların dahil edilmesi, uzun COVID semptom prevalansı ve uzun COVID'nin temel semptomlarının daha iyi tanımlanması için daha doğru bir tahmin sağlıyor.

Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nden çalışmanın baş yazarı Judith Rosmalen, "COVID-19 hastalığından sonra bazı hastaların yaşadığı uzun vadeli semptomların ölçeğini ve kapsamını bildiren verilere acil ihtiyaç var. Ancak, uzun süreli COVID-19 ile ilgili daha önceki araştırmaların çoğu, COVID-19 teşhisi konmamış veya COVID-19 teşhisinden önce hastaların bireysel semptomlarına bakan kişilerde bu semptomların sıklığına bakmadı." dedi.

Çalışmanın belirlediği temel semptomlar göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, nefes alırken ağrı, kas ağrısı, tat ve koku kaybı, ekstremitelerde karıncalanma, boğazda yumru, sıcak ve soğuk hissetme, kol ve/veya bacaklarda ağırlık ve  yorgunluktu.

Rosmalen, çalışma yönteminin "uzun süreli COVID için daha iyi bir çalışma tanımı sunmak ve COVID-19'un genel popülasyonda ne kadar süreyle ortaya çıkma olasılığına dair güvenilir bir tahmin sağlamak için enfekte olmayan kişilerde önceden var olan semptomları ve semptomları hesaba katmamıza izin veriyor" dedi.

Araştırmacılar, çalışma katılımcılarından genellikle uzun süreli COVID ile ilişkili 23 semptom hakkında dijital anketleri düzenli olarak doldurmalarını istedi.

Ekip, anketi Mart 2020 ile Ağustos 2021 arasında aynı kişilere 24 kez gönderdi. Verilerin çoğu Hollanda'da COVID-19 aşısının kullanıma sunulmasından önce toplandı, bu nedenle aşılanan katılımcı sayısı bu çalışmada analiz edilemeyecek kadar azdı.

Katılımcılar, pozitif bir test sonucu veya doktor teşhisi varsa, COVID pozitif olarak kabul edildi.

Bulgular 5 Ağustos'ta The Lancet tıp dergisinde yayınlandı.

uzun covid
hollanda
covid19
semptom
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir