Medimagazin logo

Araştırmacılar, binlerce kişinin COVID aşısı olmadığı için hayatını kaybettiğini ortaya koydu

Birleşik Krallık'ta yapılan araştırmaya göre 2022'nin yaz aylarında önerilen sayıda doz aşı olmadıkları için COVID-19 nedeniyle 7 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ortaya koyuldu. Araştırmacılar, insanların aşı olmaya devam etmelerinin önemli olduğunu vurguladı. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü JN.1 varyantı için uyarıda bulundu
Kaynak: ntv.com.tr
Araştırmacılar, binlerce kişinin COVID aşısı olmadığı için hayatını kaybettiğini ortaya koydu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere'nin tüm nüfusunu kapsayan ilk araştırmaya göre, 2022 yazında İngiltere'de 7.000'den fazla kişi Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı veya önerilen sayıda aşı dozu almadıkları için hayatını kaybetti.

Araştırmacılar, "dönüm noktası" niteliğindeki bu çalışmanın, Covid büyük bir sağlık tehdidi oluşturmaya devam ettiği için insanların aşı olmaya devam etmelerinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirttiler.

Birleşik Krallık'taki yetişkin nüfusun yüzde 90'ından fazlası pandeminin ilk aşamalarında aşılandığı kaydedildi.

Yüzde 44 eksik aşılandı

Ancak araştırmacılar, Haziran-Eylül 2022 arasında, pandeminin acil durum aşamasının sona erdiği ilan edildikten sonra, Britanyalıların yaklaşık yüzde 44'ünün eksik aşılandığını söyledi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı yüzde 20 azaltılabilirdi

Ulusal Sağlık Servisi'nden (NHS) alınan bireysel sağlık verilerinin yanı sıra modelleme yöntemini de kullanan araştırmacılar, herkesin aşılarını yaptırmış olması halinde 7.180 daha az hastaneye yatış ya da ölüm vakası yaşanacağını tahmin ediyor.

Bu da, Britanyalıların tamamen aşılanmış olması halinde, yaz boyunca Covid nedeniyle hastaneye kaldırılan veya hayatını kaybeden 40.000 kişinin yaklaşık yüzde 20'sinin önlenebileceği anlamına gelmektedir.

Araştırmayı yürüten Health Data Research UK'in baş bilim insanı Cathie Sudlow, düzenlediği basın toplantısında sonuçların "tam ve doğru aşılanmanın bireyler ve toplum için iyi olduğunu" açıkça gösterdiğini söyledi.

67 milyon kişiyi kapsayan ilk çalışma

Lancet dergisinde yayınlanan araştırmada, Birleşik Krallık'ın dört ülkesindeki beş yaş üstü herkesin güvenli ve anonimleştirilmiş sağlık verileri kullanıldı.

Araştırmacılar, Britanya'daki 67 milyon insanın tamamını kapsayan böyle bir çalışmanın ilk kez yapıldığını belirttiler.

Aynı yaklaşımın kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi diğer sağlık araştırma alanlarında da uygulanması çağrısında bulundular.

Önerilen Covid aşısı doz sayısı zaman içinde değişmiştir ve ülkeler arasında farklılık göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni varyant uyarısı

Geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü, 2023'ün Aralık ayında Covid bulaşmasının arttığı konusunda uyarıda bulundu.

JN.1 varyantı şu anda dünya çapında en yaygın olarak rapor edilen varyanttır.

covid19
covid asisi
ingiltere
arastirma
Yorum (3)
nevzat kulukçu
7 değil 70 ya da 700 bindir o. teyid edecek imkan var sanki.
2
Cevapla
Devrimci Derviş
olup da komplikasyonlarından ölen , sakat kalanlar ? bir ara almanya daki tazminat davalarını da yayınlarsanız güzel olur.
3
Cevapla
Söylesem tesiri yok
15 milyar aşı yapılmış çift kör randomize meta analizler var hala köy kahvesi gibi muhabbetler hem de medikal bir sitede. dünyanın en zengin firmasından bi 10 bin dolar koparsam dervişlikten de kurtulurum belki? yazık oldu ülkeye. gerçekten yazık.
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir