Medimagazin logo

Wyeth'ten bilimsel araştırma ödülü

Wyeth'ın, Türkiye'de sağlık alanında yapılan bilimsel araştırmaları özendirmek ve genç araştırmacıları desteklemek amacıyla bu yıl 15.sini düzenlediği "Wyeth Bilimsel Araştırma Yarışması" sonuçlandı. "Yenidoğan ve Süt Çocuğu Beslenmesi" konulu yarışmaya, Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden 16 proje katıldı
Wyeth'ten bilimsel araştırma ödülü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Wyeth’ın, Türkiye’de sağlık alanında yapılan bilimsel araştırmaları özendirmek ve genç araştırmacıları desteklemek amacıyla bu yıl 15.sini düzenlediği “Wyeth Bilimsel Araştırma Yarışması” sonuçlandı. “Yenidoğan ve Süt Çocuğu Beslenmesi” konulu yarışmaya, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden 16 proje katıldı.

ARGE alanındaki çalışmalarıyla dünyada pek çok saygın ödüle sahip olan Wyeth’ın, Türkiye’de sağlık ve tıp alanında bilimsel araştırmaları özendirmek amacıyla 1988 yılından bu yana düzenlediği “Wyeth Bilimsel Araştırma Yarışması”nın 15.si sonuçlandı.

Bu yıl, konusu “Yenidoğan ve Süt Çocuğu Beslenmesi” olarak belirlenen yarışmaya, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden toplam 16 proje katıldı. Yarışmaya katılan projeler, başkanlığını Prof. Dr. Alev Hasanoğlu’nun yaptığı ve 14 akademisyenden oluşan Wyeth Bilimsel Araştırma Yarışması Bilimsel Kurulu tarafından; “Gözlemsel Araştırmalar” ve “Deneysel Araştırmalar” olmak üzere 2 farklı kategoride değerlendirildi.

“Gözlemsel Araştırmalar” kategorisinde birincilik ödülüne, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Nurullah Okumuş’un “Yenidoğanlarda leptin ve ghrelinin beslenme durumu ve tipi ile ilişkisi” ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Hacer Ergin’in “Denizli ilinde Bebek Dostu Hastane eğitiminin 6–11 aylık bebeklerin emzirme durumuna etkisi” konulu çalışmalar değer görüldü.

“Deneysel Araştırmalar” kategorisinde birincilik ödülünü ise Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi’nden Dr. Ali Bülbül’ün “Preterm bebeklerde iki farklı erken parenteral beslenme uygulamasının kısa süreli büyümeye etkisi ve metabolik sonuçlarının değerlendirilmesi” konulu çalışması aldı.

İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden Doç. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’nun “9–12 aylık bebeklerin günlük beslenmeleriyle aldıkları enerji ve besin öğeleri miktarlarının belirlenmesi” ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Vildan Ertekin’in “Türkiye’nin doğusunda yaşayan 1–6 aylık sağlıklı çocuklarda beslenme şekli ve fekal kalprotektin düzeyleri arasında ilişki’’ konulu çalışmaları ise Gözlemsel Araştırmalar kategorisinde teşvik ödülü almaya hak kazandı.
Dereceye giren projelere ödülleri, 12–16 Kasım 2008’de Antalya’da gerçekleştirilen 52. Milli Pediatri Kongresi’nin açılış kokteylinde verildi.

Wyeth ve Wyeth Araştırma Yarışması Bilimsel Kurulu, 2009 yılı yarışma konusunu ise “Aşı ile Korunulabilen Hastalıklar” olarak belirledi.

wyeth&#8217
dan
bilimsel
araştırma
ödülü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir