Medimagazin logo

Rekabet Kurulu'ndan Roche'a iyi haber

Rekabet Kurulu, Roche Müstahzarları A.Ş. ile ilgili şikayetlerin, Rekabet Kanunu kapsamında ihlal teşkil etmediğine karar verdi
Rekabet Kurulu'ndan Roche'a iyi haber
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol
Rekabet Kurulu, Roche Müstahzarları A.Ş. ile ilgili şikayetlerin, Rekabet Kanunu kapsamında ihlal teşkil etmediğine karar verdi.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, Roche Müstahzarları A.Ş. hakkındaki çeşitli şikayet yazılarının değerlendirilmesi sonucu verilen 4 Mayıs 2006 tarihli Kurul kararının, Danıştay 13. Dairesi'nin 31 Mart 2008 tarihli kararıyla iptali üzerine; bioteknoloji ürünlerinde Roche'un, ''Beşer Ecza Deposu dışındaki depoların SSK ihalelerine katılmasına engel olarak hakim durumunu kötüye kullandığı, pazar paylaşımı, fiyat belirlemesi ve depolar arasında ayrımcılık eylemlerinde bulunduğu, ihalelerde ulusal rekabet mevzuatına aykırı davrandığı'' şikayetleri üzerine yeniden inceleme yapıldı.

İnceleme sonucunda; Roche hakkında ileri sürülen iddiaların tamamının önceki Kurul kararlarında sonuçlandırılmış iddialarla aynı olduğuna, dilekçelerde ve eklerinde yer alan Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu, Roche firmasının iç denetim raporları, mahkeme ve polis ifade tutanakları ile basın ve yayın organlarında yer alan çeşitli haber ve yorumlarda ve diğer belgelerde, Rekabet Kurulu kararlarının yeniden ele alınmasını gerektirecek yeni bir delilin bulunmadığına, Roche Müstahzarları A.Ş. ilgili şikayetlerin Rekabet Kanunu kapsamında ihlal teşkil etmediğine karar verildi.

Kurul ayrıca, Akdağ Bora Petrol Ürünleri Otomotiv İnşaat Taahhüt San. ve Tic. Ltd. Şti. ile Total Oil Türkiye A.Ş. arasındaki sağlayıcı bayi ilişkisi kapsamında Total Oil Türkiye A.Ş'nin ele geçirdiği intifa hakkı aracılığıyla rekabeti ortadan kaldırdığı iddiasına ilişkin verilen 26 Ocak 2006 tarihli Kurul kararının Danıştay 13. Dairesi tarafından iptali üzerine dosyayı yeniden değerlendirdi.

Değerlendirme sonucunda, söz konusu şirketler arasındaki anlaşmanın, 1997 yılında yapılmış olması nedeniyle ilgili tebliğ kapsamında 18 Eylül 2010 tarihine kadar geçerli olduğuna karar verildi. Dosya konusu iddialar hakkında da, Rekabet Kanunu uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığı ve şikayetin reddi yönünde görüş belirtildi.

Rekabet Kurulu, Avrupa Holding A.Ş. ve diğer gerçek kişilerin Ergo İsviçreSigorta A.Ş'de bulunan yüzde 25 oranında hissesi ile yine Avrupa Holding A.Ş'nin Ergo İsviçre Hayat Sigorta A.Ş'de bulunan yüzde 100 oranında hissesinin Ergo Grubu Holding A.Ş ile diğer gerçek kişilere devri işlemlerine rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğurmayacağından izin verdi. Kurul, Ergo İsviçre Hayat Sigorta Pazarlama Ltd. Şti. ile Ergo İsviçre Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti'nin kontrolünün değişmesi işleminin ise izne tabi olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Öte yandan Kurul, Babil Yapı Malzemeleri İnşaat Turizm Petrol San. ve Tic. Ltd. Şti'ye ait hazır beton tesisinin Cimpor Yibitaş Çimento San. ve Tic. A.Ş. tarafından kiralanması işlemi ile Mitsubishi Corporation ve Mitsubishi UFJ Lease & Finance Company Limited'in, International Automotive Holding BV'nin sermayesinin yüzde 45'ini temsil eden hisselerini Beleggingsmaatschappij Ardelisa N.V'den devralması işlemine rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğurmayacağından izin verdi.

Süperpak Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin hisselerinin yüzde 60,0079;unun Mayr-Melnhof Holdings N.V. tarafından devralınması işlemini de değerlendiren kurul, mevcut hakim durumun güçlendirilmesi ve böylece rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğurmayacağından devir işlemine izin verdi.

Star
rekabet
kurulu'ndan
roche'a
iyi
haber
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir