Medimagazin logo

Pfizer'in pnömokok aşısı Prevenar 13'e ''en iyi farmasötik ürün'' ödülü...

Pfizer'in pnömokok aşısı Prevenar 13, sağlık alanındaki bilimsel yenilik ve gelişmeleri teşvik etmek ve bu alandaki başarıları onurlandırmak üzere verilen ABD Prix Galien Ödülleri'nde ''en iyi farmasötik ürün'' seçildi.
Pfizer'in pnömokok aşısı Prevenar 13'e ''en iyi farmasötik ürün'' ödülü...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Pfizer Türkiye açıklamasına göre, 5. Prix Galien Ödülleri, New York'ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
    

Aralarında 7 Nobel tıp ödülü adayının ve bir Nobel barış ödülü sahibinin de bulunduğu komite tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu, Pfizer'in 13 pnömokok serotipinden korumaya yardımcı pediyatrik aşısı Prevenar 13, ''en iyi farmasötik ürün'' ödülüne layık görüldü.
    

Türkiye'de ruhsatlı olarak kullanımda bulunan Prevenar 13, 2011 yılından itibaren T.C. Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yerini almakta. Bebek ve çocukların zatürre başta olmak üzere pnömokok hastalıklarına karşı korunmasında kullanılan Prevenar 13, dünyada sadece ABD ve İrlanda'daki tesislerde üretiliyor.
    

Pfizer, dünyanın en komplike biyoteknolojik ürünlerinden biri olarak görülen bu aşının Türkiye'de de üretilmesi için gerekli teknoloji transferine başladı. Böylece Türkiye, dünyadaki 3. büyük üretim merkezi olurken, aynı zamanda sadece kendi ihtiyacını karşılamak için aşı üretimi yapan ilk ülke konumuna gelecek.

pfizer
pnömokok aşısı
prevenar
prevenar 13
ödül
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir