Medimagazin logo

Novo Nordisk, UNICEF iş birliği ile tüm dünyada ‘Sağlıklı Çocukluk Hareketini’ başlatıyor

Novo Nordisk, UNICEF ile başlattığı yeni bir hareketle tüm dünyada çocuklara sağlıklı ortamlar yaratmayı hedefliyor. Novo Nordisk, UNICEF iş birliğinde hayata geçirdiği ‘Sağlıklı Çocukluk Hareketi’ ile çocukların yaşadıkları ortamlarda iyi beslenme, aktif ve zihinsel olarak sağlıklı olma şansını arttıracak fikirlere finansman sağlayacak.
Novo Nordisk, UNICEF iş birliği ile tüm dünyada ‘Sağlıklı Çocukluk Hareketini’ başlatıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Novo Nordisk, UNICEF  iş birliği ile tüm dünyada ‘sağlıklı çocukluk hareketini’ başlatıyor. Mayıs ayı itibari ile başlatılan ‘Sağlıklı Çocukluk Hareketi’ sürecinde iki tur seçim gerçekleştirilecek. Haziran’daki birinci turun ardından Ekim’de düzenlenecek ikinci turun sonunda üç fikir seçilecek. Kazananlar Kasım 2022’de Dünya Çocuk Günü’nde açıklanacak. Yarışmaya dünya genelinde topluluk ya da organizasyonlar çevrimiçi platformdan teklif sunabilecek. Novo Nordisk, seçtiği en iyi ve en yenilikçi üç fikrin sahiplerine projelerini hayata geçirmek üzere 100 bin dolar bağış gerçekleştirecek. 

Çocukların sağlıklı gelişip tam potansiyellerine erişmeleri için sağlıklı ortamlara sahip olmaları en önemli ihtiyaç, ancak pek çok çocuk bu imkandan mahrum büyüyor. Çocuklar için sağlıklı ortamların desteklenmesi dünyanın dört bir yanında çok büyük önem taşıyor. Çocukluk hayatı biçimlendiren bir dönem olduğu için, zararlı ortamlar çocuğun düzgün gelişim fırsatını azaltabiliyor. Genç yaşta sağlıksız ortama maruz kalmak, kişinin hayatının ilerleyen dönemlerinde diyabet ve obezite gibi bulaşıcı olmayan, kronik hastalıklara yakalanma riskini de artırıyor.

Çözümün bir parçası olmak isteyen herkesi, çocuklar için yaratıcı fikirlerini paylaşmaya davet eden Novo Nordisk Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dr. Burak Cem, “Hastalıkların önlenmesi Novo Nordisk’in temel taahhüdünün bir parçasıdır. Burada çocukluk dönemi, kişinin sağlığında hayat boyu sürecek bir fark yaratmak için çok önemli bir fırsattır. Bu sebeple çocuklarımız için sağlıklı ortamları destekleyen yeni, yenilikçi çözümler ve yaratıcı iş birlikleri arayışındayız. Tüm kamu ve özel kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve grupları, bu amaca yönelik yenilikçi fikri olan herkesi yarışmaya davet ediyoruz.” dedi.

UNICEF Beslenme Uzmanı Jo Jewell, Sağlıklı Çocuk Hareketi’ne ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çoğu çocuk sağlıksız gıdaların yaygın olduğu ve yoğun olarak satıldığı, aktif oyun ve fiziksel aktivite fırsatlarının az olduğu ortamlarda yaşıyor. Özellikle yoksul bölgelerdeki çocukların çoğu zaman güvenli ve doğal alanlara, besleyici gıdalara erişimi daha zor. Çocukların iyi beslenmesi, aktif olması ve sağlıklı kiloda kalması için fırsatlar yaratılması toplumsal açıdan ele alınması gereken bir zorunluluk. Dünyanın her yerinde toplum olarak çocukların hayata sağlıklı başlamalarını sağlamanın alışılmışın dışında yeni ve yaratıcı yollarını düşünmeliyiz.” 

novo nordisk
unicef
sağlıklı çocuk hareketi
dünya çocuk günü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir