Medimagazin logo

Novartis'ten 2,7 milyar euroluk satın alma

Novartis, kanser tedavileri geliştiren MorphoSys'i 2,7 milyar euroya satın alacak. Novartis, satın almayla ölümcül kanser türleriyle mücadelede kullanılan pelabresib'i ilaç portföyüne ekleyecek.
Kaynak: ntv.com.tr - Reuters
Novartis'ten 2,7 milyar euroluk satın alma
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İlaç sektöründe dev satın alma gerçekleşiyor.

İsviçre merkezli ilaç üreticisi Novartis AG, kanser tedavileri geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi MorphoSys AG'yi 2,7 milyar euro (2.9 milyar dolar) karşılığında satın alacağını açıkladı.

Dün yayımlanan haberde Novartis'in MorphoSys'i satın almak için görüşmeleri ilerlettiği belirtilmişti. Bu haberin ardından MorphoSys'in hisseleri yüzde 40'tan fazla yükselmişti.

Novartis ve MorphoSys'in açıklamasına göre, Novartis hissedarlara nakit olarak hisse başına 68 euro ödemeyi teklif edecek ve anlaşma sonrasında MorphoSys'i halka kapalı hale getirecek.

Bu anlaşma, MorphoSys'in sermayesinin yüzde 65'i tutarındaki asgari eşiğin kabul edilmesi ve düzenleyici kurum onayları da dahil olmak üzere belli koşullara tabi.

Maliyetleri azaltan ve çalışanları işten çıkaran Novartis, ilaç birimi Sandoz'u geçen yıl elden çıkarmıştı. Novartis, birleşme ve satın alım stratejisinin, değeri 5 milyar doların altındaki anlaşmalara odaklandığını açıkladı.

Morphsys'in hisseleri açılıştan sonra yüzdea 15 artışla 66,10 euroya yükselirken, Novartis hisseleri yüzde 0,5 yükseldi.

Novartis bu anlaşma sonucunda MorphoSys'in en umut verici ilaçlarından biri olan ve miyelofibroz, nadir görülen bir kemik iliği kanseri türü ve lenf düğümü kanseri gibi ölümcül kanser türleriyle mücadelede kullanılan pelabresib'i ilaç portföyüne ekleyecek.

novartis
morphosys
ilac
pelabresib
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir