Medimagazin logo

İlaçta Ar-Ge için üniversite-sanayi işbirliği

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası ile Hacettepe Üniversitesi arasında ilaçta Ar-Ge çalışmaları için protokol imzalandı
İlaçta Ar-Ge için üniversite-sanayi işbirliği
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA  - İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) ile Hacettepe Üniversitesi arasında ilaçta Ar-Ge çalışmaları için protokol imzalandı.

Yapılan açıklamaya göre protokolle, ilaçta Ar-Ge alanında, Hacettepe Üniversitesi ile İEİS üyeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve çalışma alanlarının genişletilmesi hedefleniyor. Protokol kapsamında, ilaçta Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması ve bu alandaki sorunların çözüme kavuşturulması için ortak girişimlerde bulunulması, endüstrinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımının sağlanması için çalışmalar yapılması, bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlenmesi gibi konular yer alıyor.

İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, İEİS'in önümüzdeki dönemde hedefinin, endüstrinin dünyanın önde gelen ilaç üreticilerinden ve ihracatçılarından birisi konumuna gelmesi ve Ar-Ge yetkinliğinin artırılması olduğunu belirtti. Barut, "Ar-Ge alanında gerçekleştirilecek ilerlemeyle, endüstrimizin dünya pazarlarına sunmak üzere katma değerli ürünler üretmesi ve ithalatına bağımlı olduğumuz önemli ürünlerin ülkemizde üretilebilmesi sağlanabilecek. Bu kapsamda, Hacettepe Üniversitesi'yle imzaladığımız protokolle üniversite ile sanayi arasındaki çalışma alanları genişleyecek ve bilimsel birikimler karşılıklı olarak daha fazla aktarılacak" ifadelerini kullandı.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de ilaçta Ar-Ge alanında üniversite-sanayi işbirliği açısından örnek bir protokole imza atıldığını ifade etti. Tuncer, şunları kaydetti:

"Üniversitemiz, Türkiye'deki ilk 5 inovatif üniversiteden birisidir. Bu çerçevede, sahip olduğumuz bilgi birikimi ve teknolojik altyapıyı kullanarak ilaç endüstrisinin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesinin artırılmasına daha çok katkıda bulunacak olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu protokolün başta Eczacılık Fakültesi olmak üzere üniversitemiz ve ilaç endüstrisi için verimli sonuçları olacağına inanıyorum."

i̇laçta
ar-ge
için
üniversite-sanayi
işbirliği
Yorum (1)
saffet
Ülkemizde yeterince eczacılık fakültesi açtınız çoğunun hocası eczacı değil(kimyager,biyolog vs.) bunlardan eczacı olmaz,olamaz..Bazı fakülteler klinikleştirilmeli bu konuda hacettepe öncü rol oynuyor,aşıdan sonra bu hamle ülkemiz ekonomisine bayağı katkıda bulunacaktır.Eczacı hocalarımızdan ve eczacılardan benzer hamleler görmek istiyoruz..Eczacının asli görevi ilaç satmak değil üretmektir,danışmanlık yapmaktır..Elinize aklınıza sağlık..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir