Medimagazin logo

İlaç devlerine hükümet rest çekti

Fiyatta indirim kararını uygulamayan ve vatandaşı mağdur eden ilaç devlerine hükümet rest çekti. 341 ilacın ödeme listesinden çıkarılması gündemde.
Kaynak: SABAH
İlaç devlerine hükümet rest çekti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kanser ve insülin ilaçları da indirimden muaf tutulacak.

Fiyatta indirim kararını uygulamayıp eczaneye ilaç sevkıyatını durduran daha sonra da aradaki fiyat farkını vatandaşa yıkmaya çalışan ilaç firmalarına yaptırım geliyor.

 

İlaç firmaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bir araya geldi. İlaç firmalarının hukuk tanımaz şekilde 'farkı ödemeyeceğiz' diye rest çekmelerinin kabul edilir olmadığını belirten Çelik, iskonto farkının ve eczanelerin zararının ödenmesini istedi.

 

Çelik, firmaları "Ya iskonto farkını ödeyin ya da yaptırımlar geliyor" diye uyardı. Edinilen bilgiye göre, uygulanacak yaptırımlar kapsamında öncelikle firmaların iskonto resti çektiği 341 ilacın büyük çoğunluğu ödeme listesinden çıkarılacak.

 

Firmaların indirimi uygulamamalarında koz olarak kullandığı insülin, organ nakli ve kanser ilaçlarında ise farklı bir düzenleme yapılacak.

 

Vatandaşın mağdur olmaması için sayıları20'yi geçmeyen bu ilaçlar 'kan ürünleri' gibi değerlendirilecek. Bu ürünler, genel ilaç indiriminden muaf tutulacak. İlaçlar için iskonto oranlarının esnetilmesi ve vatandaşın mağdur edilmemesi planlanıyor.

 

KUR FARKI İSTİYORLAR

İlaç firmaları indirim protokolünde kur farkına ilişkin madde olduğunu, ilaç başına yüzde 25'lik zarara uğradıklarını, bu nedenle 2 milyarlık iskonto farkını ödemek istemediklerini belirtti. Firmaların kur zararlarının karşılanmasına yönelik taleplerin Ekonomi koordinasyon Kurulu'nda görüşülmesi planlanıyor.

 

KRİZ, DÜNYA DEVLERİNİ SARSTI

Ekonomik krizle boğuşan birçok Avrupa ülkesi ilaç firmalarına Türkiye ile uyguladıkları Global Bütçe'yi örnek göstererek, benzer protokoller imzalamak isteyince firmalar uluslararası alanda da baskı altında kaldı. Baskının ilk sonucunu da dünya ilaç devlerinden Pfizer firmasında göründü. Firma, Türkiye CEO'su Melih Memecan ve üst düzey yöneticilerini "Krizi iyi yönetemediği" gerekçesiyle görevden aldı.

i̇laç
devlerine
hükümet
rest
çekti
Yorum (5)
Dr.M.Uyar
İlaç firmaları pahalı yeni ilaçlar silahını çoktan hazırladılar bile. Etkinliği belki %5 daha fazla ama yıllık tedavi maliyeti 100 - 1000 kat olan yeni "akıllı" ilaçlarla uluslararası pazarlama düzeni devam edecektir. Örnek mi, yeni çıkması planlanan oral MS ilacı (kutusu 1800 Euro, üstelik ömür boyu), yeni plaster vb Alzheimer ilaçları (kutusu 400 TL, 60'ını geçen herkese), yeni antipsikotikler (kutusu 400 TL, bu arada ilgilenene neden Melleril vb. ucuz antipsikotikler yıllar içinde satıştan çekildi araştırabilir).. Kolesterol ilaçları bunların yanında masum ilkokul çocuğu gibi kalır. Durmak yok, yola devam, vatandaş öder nasılsa.
0
Cevapla
DR HEKTOR
341 ilaç ödeme listesinden çıkarılacak yani bedelini HASTA ÖDEYECEK!Kurnazlığa bak sen!Bazı ilaçlarda indirim olmayacak yani ilaç firmalarının istediği oldu.Ne rest çekmesi kardeşim milletle dalga geçeyin.
0
Cevapla
ahmet b
"Fiyatta indirim kararını uygulamayan ve vatandaşı mağdur eden ilaç devlerine hükümet rest çekti" sözü tamamen taraflı bir yazıdır. Lütfen olayı diğer yöçnden de değerlendirin. Problem başarısız politikalar.
0
Cevapla
Ali MUMCU
Yapilan bunca uygulamadan sonra işsiz kalan yüzlerce arkadasımızı neden kimse konuşmuyor. Kimi egitim fakültesi mezunu kimi iktisat kimi işletme. Mühendisler bile var bizim sektörde. Ne güzel ki devletin onlara sağlayamadığı is imkanını ilaç sektörü sayesinde bir cok özel firma sağlıyor. İsimizi severek isteyerek yapmaya çalışan insanlarız biz okuduğumuz fakülte ne olursa olsun. Tamam küçülecek deniyor küçülüyor. Ama son nokta neresi açaba. Bu sektörden ayrilanlarla öğretmen açıkları mı kapatılacak fabrikalar mı açılıp da bu insanlar buralarda istihdam edilecek
0
Cevapla
molla alpay
bunların hepsi bir oyun bence eczacıyı usandırmak eczacının sesinin cıkacagı yok en ufak ses çıkarsa markette satarım bak diycek ve satcak sistem hazır marketler alındı bile zaten durum oralara dogru gidiyor baştakilerin altı kuru gemicikler marketler hastaneler ilaç firmaları daha bilmediyimiz neler var ihtiyacımız olan herseyi dünyanın en pahalısını olarak kullanıyoruz ilaç hariç ama bu adamların bana göre eczane ve ilaç firmalarıyla kötü bir anıları var taktılar kafayı saglık sektörüne ne yapalım oy verenler utansın bidaha seçim olsa yüzde atmışla gelirler
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir