Medimagazin logo

Akdağ: 'Yetim' ilaçlar Türkiye'de üretilecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, son zamanlarda lösemi tedavisinde kullanılan ilacın temininde yaşanan sorunla gündeme gelen ''yetim'' ilaçların Türkiye'de üretilmesi için düğmeye basıldığını açıkladı.
Akdağ: 'Yetim' ilaçlar Türkiye'de üretilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Lösemili Çocuklar Haftası etkinlikleri kapsamında, Hacettepe Üniversitesi'nde Sağlık Bakanı Akdağ'ın da katıldığı basın toplantısı düzenlendi.

Çocuk hematoloğu olarak göreve başladığı ilk yıllarda kan hastalığı olan çocukların tedavisinde birçok sorunla karşılaştıklarını anlatan Akdağ, bugün artık lösemi hastası gerek yetişkin gerekse çocukların tedavisinin tamamen devlet tarafından karşılandığını ve hiçbir sorun yaşanmadığını belirtti.

Hala yetişmiş uzman eksiği bulunduğunu ancak bunun aşılamayacak sistematik bir sorun olmadığını ifade eden Akdağ, ''Bu tür uzun tedavi süreci gerektiren hastalıklarda sosyal destek çok önemli. Bunu da gönüllü sivil toplum kuruluşları yerine getiriyor. Bunların sayısının artması lazım'' dedi.

-Yetim ilaçlar-

Lösemi hastalarının tedavisinde kullanılan ilacın temininde yaşanan sorunun anımsatılması üzerine Akdağ, bu sorunun Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Eczacıları Birliği ve Sağlık Bakanlığı'nın girişimiyle çözüldüğünü belirtti.

Ancak asıl çözümün bu ilaçların Türkiye'de üretilmesinden geçtiğini vurgulayan Akdağ, ''Bazı firmalarla irtibata geçtik. Onların üretimlerini Türkiye'de yapmalarının yollarını açtık. İşlemleri hızlandırıyoruz. Öte yandan Hacettepe Üniversitesi ile işbirliği halinde teknokentte bu ilaçların üretimine başlayacağız'' diye konuştu.

Temininde güçlük çekilen eski ilaçların ''yetim ilaç'' diye adlandırıldığını, firmaların bunları yeterli kazanç elde edemedikleri için üretmediklerini anlatan Akdağ, ''Artık firmalar bunlara çok ilgi göstermiyor. Ama biz bunu kısa vadede aştık, orta vadede aşmak için de tedbirlerimizi almış durumdayız'' dedi.

Akdağ, bir başka soruya karşılık bununla ilgili çalışmaya hemen başlayacaklarını açıkladı.

akdağ:
'yetim'
ilaçlar
türkiye'de
üretilecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir