Medimagazin logo

50 yıl sonra Talidomit özürü

Alman ilaç şirketi sakat doğumlara yol açan Talidomit adlı ilâcı piyasaya sürmesinin üzerinden 50 yıl geçtikten sonra özür diledi.
50 yıl sonra Talidomit  özürü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - 1950'li ve 60'lı yıllarda dünya genelinde uzuvları olmadan veya kısa doğan bebeklere, bu duruma yol açan ilaçtan esinlenilerek "Talidomit Çocukları" deniyor.

Anne adaylarının hamilelik döneminde sabah bulantılarına karşı kullandığı Talidomit ilâcı yüzünden, tüm dünyada 10 binin üzerinde bebek kolsuz, bacaksız veya parmaksız doğmuştu.

Talidomit, engelli doğumlarla ilişkisinin tespit edilmesinin ardından 1961'de piyasadan çekilmişti.

TRT Haber'de yer alan habere göre, ilâcın üreticisi Alman firması 50 yıl sonra ilk defa resmen özür diledi. Şirket yetkilileri bu kadar yıl sessiz kalmalarını hata olarak nitelendirdi.

Kurbanlar için 33 milyon dolar ödenen İngiltere'de, hükümet 2 yıl önce anneleri Talidomit kullandığı için sakat doğanlardan özür dilemişti.

Bu ilâcın kurbanlarından, kol ve bacakları olmadan dünyaya gelen 50 yaşındaki Avustralyalı bir kadın da Avustralya'da bir dağıtım şirketini geçen ay milyonlarca dolar tazminata mahkum ettirdi.

Bunun azmin başarısı olduğunu söyleyen kadın ilâç sanayinde en büyük felâketlerden biri olan olayın unutulmaması ve benzerlerinin meydana gelmemesi gerektiğini belirtti.

50
yıl
sonra
talidomit
özürü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir