Medimagazin logo

Yunan hekimler Türkiye’ye gelecek mi? İşte cevabı!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun gündeme getirdiği ‘Yunan hekimlere iş teklifi’ne Atina Üniversitesinde çalışan bir hekimden cevap geldi. 39. Ulusal Hematoloji Kongresi’ne Yunanistan’dan konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Evangelos Terpos, ekonomik kriz içerisinde bulunan Yunanistan’daki hekimlerin durumunu ve Türkiye’deki hekimlik mesleği ilgili düşüncelerini paylaştı
Kaynak: MEDİMAGAZİN - Dr.İbrahim ERSOY
Yunan hekimler Türkiye’ye gelecek mi? İşte cevabı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

23-26 Ekim 2013 tarihleri arasında Antalya’da yapılan 39. Ulusal Hematoloji Kongresi’ne katılan Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümünden Prof. Dr. Evangelos Terpos, Yunanistan’ın ekonomik durumunun sağlık sistemine de yansıdığını, ancak bunun yansımalarının sağlık bütçesinde bir kısıtlama şeklinde değil de daha çok jenerik ilaçların tercih edilmesi şeklinde görüldüğünü söyledi.

Yunan hekimler hangi ülkeleri tercih ediyor?

Son günlerde ekonomik krizden dolayı genç hekimler Yunanistan’da iş bulma sıkıntısı yaşıyor. Yunanistan’ın nüfusuna oranla hekim sayısı oldukça yüksek.
Prof. Dr. Terpos, bununla ilgili olarak ise “Örneğin; hematolog sayımız nüfusa oranla yüksek. Yunanistan’ın nüfusu Türkiye’den daha aza ama 700 hematolog var, bu sayı Türkiye’de 400’den az, 300-350 gibi. Bu da Yunanistan’daki genç hekimlerin ağırlıkta olduğu hekim grubunun Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya’ya giderek iş fırsatı yaratmaya çalışmalarına neden oluyor.” dedi.

“Türkiye’de dil sorunu var”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir kaç gün önce basında yer alan Yunan hekimlerin işsizlik sorunuyla ilgili haberleri hatırlatarak Yunan hekimleri Türkiye’ye davet etti. Bakan Müezzinoğlu’nun hatırlattığı haberle ilgili olarak Medimagazin Genel Yayın Yönetmeni Dr. İbrahim Ersoy’un sorularına da yanıt veren Prof. Dr. Terpos,  “Yunanlı hekimler Türkiye’ye belki gelmeyi düşünebilirler, ancak burada dil sorunu var. Bu nedenle öncelikli olarak Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya’ya başvuruyorlar. İlk sırada İngilizce konuşulan ülkeler var. Yunanlı aileler de zaten çocuklarının ikinci bir yabancı dil olarak -İngilizce zaten ortak dil oldu dünyada- Almanca öğrenmelerini teşvik ediyor. Almanya’ya bakıldığında da dil, sağlık sistemi ve firmaların ağırlıkta olması açısından ikinci seçenek ülkelerin başında geliyor.” şeklinde konuştu.


Yunanistan’da hekimlerin en önemli sorunu

Prof. Dr. Evangelos Terpos, Yunan hekimlerin mesleki açıdan en önemli gördüğü sorunların başında ekonomik açıdan maaşların düşmesi geldiğini ifade etti. Prof. Dr. Terpos, “Ortalama 3 bin avro maaş alan bir hekim şu an 2 bin avro kazanıyor. Devlet hastanelerindeki hekimlerin iş yükü arttı,  çünkü halkın ekonomik gücü olmadığı için özel hastaneler yerine devlet hastanelerine gidiyorlar. Bu da buralarda çalışan hekimlerin iş yükünü fazlasıyla, yüzde 40-50 oranında artırdı. Emekli hekimlerin yerine yenilerinin gelmemesi de mevcut hekimlerin iş yüklerini artırdı. Yani hem iş yükleri arttı hem gelirleri azaldı.”

Yunanistan’da bir hekimin mecburi hizmet süresi bir yıl

Türkiye’deki hekimler okulu bitirdikten, uzman olduktan ve yan dal yaptıktan sonra üç kez mecburi hizmet yaptığını duyduğunda şaşkınlığını gizleyemeyen Prof. Dr. Evangelos Terpos, bu şartlar altında verimli olunamayacağını, bu şartlar altında bir hekimin yerleşik hayata geçmesinin, klinik çalışma yürütmesinin, yayın yapmasının, kendini geliştirmesinin, sadece çalışma hayatına odaklanmasının ancak 38 yaşından sonra mümkün olabileceğini söyledi.


Yunanistan’da mecburi hizmetin bir yıl olduğunu ve bunu da hekime ihtiyaç duyulan bölgelerde ve okulu bitirir bitirmez yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Terpos, bunun sebebinin Yunanistan’daki doktor sayısının Türkiye’ye göre az olması olabileceğini ifade etti.

yunan
hekimler
türkiye’ye
gelecek
mi?
i̇şte
cevabı!
Yorum (12)
Şifai Demirel
Adam utancından söyleyememis sizin doktorların durumu bizimkinden kötü diye dolaylı olarak ifade etmiş. Mecburi hizmet süremiz daha uzun,sayımız daha az, is yükümüz daha fazla ,aldığımız para aynı. Üstelik dikkat edin biri ekonomik krizdeki Yunanistan digeri dunyanın 17. büyük ekonomisi Türkiye. Anlıyacaginiz durumu bizden kötü olan yok. Bakanlık komik duruma düşmüş.tabi anlıyana
0
Cevapla
İG
Dil sorunu önemli değil. Gelsinler. Türkiyede artık hiç bir dili konuşmak yasak değil. Tercüman bile bulundurulur gerekirse.
0
Cevapla
Heliconatör
Aklın yolu bir. Zaten bu konu ile ilgili yorumlara bakarsanız tüm meslektaşlarım bunun olmayacağını yazmış.
0
Cevapla
mehmet kaya
Türkçe biliyorlar mı.
0
Cevapla
Osman D
Burada bana biraz da işin geyiği yapılıyor gibi geldi. Daha önce kendimden biliyorum. Avrupa ülkelerine uzmanlık eğitimi için yıllar önce başvurduğumda AB üyesi bir ülkeden olmadığım için reddeddilmiştim. Şu anda öyle ya da böyle Yunanistan tam AB üyesi olan bir devlet. Eğitimleri de AB akreditasyonunda. O nedenle, Yunanlı doktorlar, ABD, Kanada, Avrupa ülkelerinden tutun da Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'a kadar birçok gelişmiş ülkede ve Türkiye'den çok daha iyi imkanlarda iş bulma olanağına sahipler. Ülkesinden ayrılmayı göze alan bir Yunanlı doktor için Türkiye'den önce gidebilecek birçok daha gelişkin ülke var. Niye Türkiye'ye gelsinler ki. Hele bir de kendilerine potansiyel düşmanca davranma olasılığı olan bir ülkeye. Bence Türkiye'ye Batı Trakya Türkü asıllı birkaç münferit doktor dışında doktor felan gelmez. O nedenle lütfen bu geyikleri bırakalım da işimize bakalım. Yormayalım güzel zihnimizi böyle olmayacak işlere.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir