Medimagazin logo

Yükseköğretimde ''standart'' belirlenecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), AB'ye uyum çerçevesinde, ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimde bulunması gereken kriterleri saptamaya yönelik Ulusal Yeterlikler Çerçevesi hazırlıyor
Yükseköğretimde ''standart'' belirlenecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ankara (AA)- Yükseköğretim Kurulu (YÖK), AB'ye uyum çerçevesinde, ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimde bulunması gereken kriterleri saptamaya yönelik Ulusal Yeterlikler Çerçevesi hazırlıyor.

Ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim yapanların sahip olması gereken bilgi ve becerilerin, kişisel ve mesleki yetkinliklerinin ortaya konulması amaçlanan çalışmanın tüm üniversitelerde 2012'ye kadar uygulanması hedefleniyor. Ulusal Yeterlikler Çerçevesi Komisyonu Başkanı YÖK Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, yaptığı açıklamada, ''Yükseköğretimde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde yapılan eğitimin kalitesini ortaya koymak, sonuçlarını irdelemek, Avrupa standartlarına uyumunu sağlamak amacıyla ''Ulusal Yeterlikler Çerçevesi'' hazırlıklarının sürdüğünü anlattı.

Yeterlik sürecinin, ''bir mesleği icra etmek için sahip olunması gereken bilgiler, beceriler ve diğer bütün özelliklerin hepsinin tanımlandığı bir süreç'' olduğunu belirten Eriş, bu sürecin diploma ve sertifikayla belgeleneceğini kaydetti. Yükseköğretimdeki tüm eğitim kademelerinde her bir program için ''yeterlik'' saptanacağını belirten Eriş, Ulusal Yeterlikler Çerçevesi'nin ''genel kriterleri'' oluşturacağını kaydetti. Ulusal yeterliklerin, Avrupa Birliğince ortaya konulan Uluslararası Yeterlikler doğrultusunda hazırlandığını kaydeden Eriş, bu çerçevede her bir eğitim kademesinden mezun olanların bilgilerinin, becerilerinin, kişisel ve mesleki yetkinliklerinin neler olması gerektiğinin ortaya konulacağını belirtti.

Eriş, bu hafta tamamlanması planlanan çalışmanın YÖK Genel Kurulu'na sunulacağını bildirdi. Eriş, YÖK Genel Kurulu kararıyla Ulusal Yeterlikler Çerçevesi'ni tüm
üniversitelere göndereceklerini ifade ederek, üniversitelerin de çalışmalarını bu doğrultuda yapacaklarını kaydetti. Uygulamayı pilot olarak bazı üniversitelerde başlatacaklarını ifade eden Eriş, ayrıca programların yeterlilikleri belirlendikçe, tüm programların yeterliklerinin tamamlanması beklenmeden uygulamaya geçileceğini kaydetti. Kriterlerin yerine getirilip getirilmediğinin akreditasyonla ölçüleceğini vurgulayan Eriş, bu yeterlilikleri tamamladığını bildiren yükseköğretim kurumlarının akreditasyon kuruluşlarına başvuracağını belirtti. Bu kapsamda Türkiye'de bağımsız bir ''Akreditasyon Ajansı'' kurulacağını bildiren Eriş, konuya ilişkin kanun taslağı hazırlanacağını ifade etti.

yükseköğretimde
''standart''
belirlenecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir