Medimagazin logo

YÖK'ten 'rektörlük seçimi' ile ilgili açıklama

YÖK'ten yapılan açıklamada, "rektörlük seçiminin kaldırılacağı ve atama usulü getirileceği" yönündeki haberler yalanlandı
YÖK'ten 'rektörlük seçimi' ile ilgili açıklama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Cumhuriyet gazetesinin "Üniversiteye saray rektörü" başlıklı haberine ilişkin bir açıklama yaptı. YÖK'ten yapılan açıklamada, "iddialar asılsızdır" denildi. 
YÖK'ten yapılan açıklamada, "İçeriği tamamen yanlış, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik ve bütünüyle gerçek dışı bu habere itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadeleri kullanıldı.
Yapılan açıklama şöyle: 
"Bugün bir gazetede “Üniversiteye saray rektörü” başlığı altında manşet haber olarak verilen, içeriği tamamen yanlış, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik bu asılsız habere ilişkin açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur.
25.12.2015 tarihinde gerçekleştirdiğimiz YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından Başkanlığımız tarafından yürütülen Yükseköğretimin yeniden yapılandırılması kapsamında “Yükseköğretim Kanunu Tasarısı” çalışmasının başlatıldığını duyurmuş ve gelişmelerden kamuoyunun sürekli olarak haberdar edileceğini ifade etmiştik.
Her türlü faaliyet ve çalışmalarını “şeffaflık” içerisinde yürüten “Yeni YÖK” olarak Yükseköğretimin yeniden yapılandırılmasına ilişkin attığımız her adımı medya ve kamuoyu ile paylaşmaktayız. Bu konularda gelen her türlü sorulara ilişkin bilgi paylaşımı yetkili organlarımız tarafından yapılmaktadır.
Bu yaklaşımımıza rağmen haberde yer alan “Başkanlığımızın bazı üniversite rektörlük seçimlerinin öncesinde acele ettiği, rektörleri yönlendirememe korkusuyla üniversitelerdeki rektörlük seçimlerini kaldıracağı, bunun yerine rektörlük adaylığı için yeni kriterler belirleyerek doğrudan atama usulünü getireceği, bu atamanın da Cumhurbaşkanına bırakılacağı, bu sayede de Cumhurbaşkanımızın da istediği zaman istediği rektörü görevden almasının sağlanacağı”  şeklindeki ifadeler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.
İçeriği tamamen yanlış, kamuoyunu yönlendirmeye yönelik ve bütünüyle gerçek dışı bu habere itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur."

yok
rektor
yuksekogretim kanunu tasarisi
rektorluk secimleri
Yorum (1)
mehmet deniz
1-su bir realite universitelerde parayi dagitma ve akademisyen alma yetkisini kendinde toplamis bir kisi (rektor) asla secimle basa gelmemeli kendine oy vereni destekleyen digerini oteleyen bu yonde harekete zorlayan bireyler olmamali 2-universitelere ilk giriste ogretim gorevlisi,ogretim uyesi(sadece yrd doc lik icin) ,arastirma gorevlisi,genel sekreter , sekreter yardimcilari ve diger tum personel mustahdemde dahil turkiye geneli bir merkezi sinavla alinmali (bu sinav herkesin kendi alani ile ilgili olmali) ve asla sart getirilmemeli 3- cok yanlis olan da su ydr doc likden docentlige geciste dosyanin yaninda bugune kadar sinavlara girdigi yetmiyormus gibi bir kez daha sivava girmesi..... dosyanin yeterli olmasi sinav in olmamasi bilim insanlarinin kendine oz guveni olan ve gelecegimiz acisindan yeni urunler sunan icadlar yapan arastirma yapan ve kaliteli ogrenci yetistiren bireyler haline gelmesi acisindan kimse alinmasin yrd doclikden docentlige geciste sinav olmamali ...suan da hocalarimiz sinava girerek docent olanlar bana alinmasin eminim onlarda bunun travmatik durumun farkindadir . 4-Docent ve profesorlerin univesitede kadro acilmasinda ve universitelere girislerinde ozellik belirtilebilir bunda sakinca olmamali bu cok normal olmasida gereken bisey .....ben akademisyen degilim bu goruslerimi tamamen objektif bu ulke icin en iyisi hangisidir ne olur babaindan yaziyorum bunlar benim goruslerim begenede olur olmayanda saygilarimla birakalim suculugu buculu bilim etrafinda on yargisiz ulkemiz icin bulusalim disarda fikirlerimizi ortaya koyalim fikirlerin ve irklarin zenginligi ulkenin zengiligidir ama bunlarin tek hededi olmali "ulkemi nasil kalkindirabilirim" namerde muhtac etmeden
2
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir