Medimagazin logo

YÖK Başkanı: Tıpta Denklik Sınavının iptal edilmesi gerekli

ÖSYM’nin gerçekleştirdiği Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nda soru skandalı yaşandı. Kitapçıktaki 100 sorudan 75’inin geçen yılki sınavla aynı olduğu ortaya çıktı. YÖK Başkanı Özcan'dan ise ilk açıklama geldi...
YÖK Başkanı: Tıpta Denklik Sınavının iptal edilmesi gerekli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ölçme ve Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifreli kitapçık, hatalı soru kitapçığı basımı ve yanlış puan hesaplama skandallarına bir yenisini daha ekledi.

ÖSYM’nin 29 Mayıs’ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın Tıp doktorluğu 2. aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75’inin geçen yıl 16 Mayıs’ta yapılan sınavla aynı olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre, soruların numaraları ile cevap seçeneklerinin bile aynı olduğu belirlendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini söyledi. ÖSYM’nin bu skandalını, Türkiye’de çalışma hakkı elde etmek için sınava giren Rus doktor fark etti. Doktor, sınava hazırlanırken geçen yılın sorularına da çalıştığı için sınavdaki soruların aynı olduğunu sezdi. Doktor, sınavdan sonra ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan soruları 2010 yılındaki sorularla karşılaştırdı.

 

TIP SORULARI TIPATIP AYNI
Doktor ve emekli öğretmen eşinin yaptığı tespitlere göre 100 sorunun 75’i, 2010 yılındaki sınavın tıpatıp aynısıydı ve soruların yerleri bile değiştirilmemişti. ÖSYM kayıtlarına göre 29 Mayıs’ta yapılan 2’nci aşama sınavına 600 kişi başvurdu, bunlardan 572’si sınava girdi. Sınavda 50 ve üzeri puan alan 327 kişi başarılı oldu.

YÖK, HÜRRİYET’TEN ÖĞRENDİ
Skandalı yeni öğrenen YÖK yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini belirterek, “Sınavı biz taşeron olarak ÖSYM’ye yaptırıyoruz. Soruları onlar hazırlıyor, sınavı da onlar yapıyor. Eğer böyle bir skandal varsa, sınavı derhal iptal ettiririz. Böyle bir skandala göz yumamayız” dediler. ÖSYM yetkilileri Hürriyet’in sorularını yanıtsız bıraktı.

ÖZCAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, iddiaların doğru olduğunu söyledi ve konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"Haberleri okudum. Söylenenler doğru... Bu olmaması gerek bir durum. Derhal sınavın iptal edilmesi ve tekrarlanması gerek."

yök
başkanı:
tıpta
denklik
sınavının
iptal
edilmesi
gerekli
Yorum (21)
timur didinen
Hiç bu kadar başarılı bir ÖSYM başkanımız olmamıştı. Umarız yine istifa etmez ve biz de kendisinden mahrum kalmayız.
0
Cevapla
hayri üz
75 soru geçen seneki sorular ama yine de sınav girenlerin %60 ı başarılı olabiliyor. Bu doktor milleti çok saf yahu.Boşuna başımıza gelenleri defedemiyoruz.
0
Cevapla
se
İthal doktor istemiyoruz, sadece eğitim verme amaçli üniversitelere öğretim görevlisi gelebilmeli...
0
Cevapla
Sakin Tekin
Bu Bilgi yeni değil ki. Daha önce de benzer uygulamalara gidilmişti ve denklik sınavına giren herkes bunu biliyor.
0
Cevapla
solmazkarakurt
ezacılık fakültesine kurulan tuzak şimdide tıp fakültesine kuruldu .tükiye yaşanılası memleketdir başda oturanlarımıza çok çok güveniyorum.helal olsun insanların hayatı ile oynamayı güzel beceriyorlar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir