Medimagazin logo

YÖK Başkanı: Her ile bir tıp fakültesi düşünülemez

Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Tıp fakültesi kurarken dikkatli olmalıyız. Bunlar pahalı yatırımlardır. Her ile bir tıp fakültesi düşünülemez'' dedi.
YÖK Başkanı: Her ile bir tıp fakültesi düşünülemez
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çankırı Karatekin Üniversitesi Dil Okulunun açılışına katılmak ve çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Çankırı'ya gelen Özcan, Vali Şemsettin Uzun'u ziyaret etti. Özcan, ziyaretin ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ile dil okulunun açılışını yaptı.

Dil Okulundaki incelemelerinin ardından, Uluyazı Kampüsünü ziyaret eden Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çankırı Karatekin Üniversitesinin yeni kurulan üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Özcan, ''Çankırı Karatekin Üniversitesinin iki önemli özelliği dikkati çekiyor. Bir tanesi alt yapıdaki fiziki gelişmesi, ikincisi ve daha önemlisi bence proje almadaki büyük başarısıdır. Biz üniversitelerimizden sadece fiziksel büyüklük beklemiyoruz. Aynı zamanda bilimsel olarak da büyümesini bekliyoruz. O daha önemli bir husustur. Nitekim Karatekin Üniversitesinde her ikisi de mükemmel seviyede gidiyor'' dedi.

Çankırılıların tıp fakültesi açılmasını beklediklerini, bu konuda bir çalışma olup olmadığı sorusu üzerine Özcan, şunları kaydetti:

''Türkiye'de tıp fakültelerinin açılmasında problemler olmuştur. Almanya'da 83 milyon insan var 47 tıp fakültesi var. Bizde 73 milyon insan var neredeyse 76 tıp fakültesi var. Biz yanlış bir yoldayız. Onun için buranın halkına söylemek lazım böyle gelişmeler varken buraya tıp fakültesi düşünmek ülkenin kaynaklarını akıllıca kullanmak olmaz. Mevcut tıp fakültelerini güçlendirerek buradan yetişen doktorları, ülkenin ihtiyacı olan yerlerine göndermek daha doğru olur. Buralarda kullanılacak devlet hastaneleri aracılığıyla sağlık hizmetleri yürütmek daha doğrudur. Sağlıkta dönüşümle birlikte, sağlık hizmetleri çok ilerledi. Tıp fakültesi kurarken dikkatli olmalıyız. Bunlar pahalı yatırımlardır. Her ile bir tıp fakültesi düşünülemez, onun için siz de düşünmeyin.''

yök
başkanı:
her
ile
bir
tıp
fakültesi
düşünülemez
Yorum (14)
oğuz
Yök başkanı böyle demiş ama benim bildiğim önümzdeki yıl Zirve üniversitesi(G.antep) Turgut özal Üniv.TOBB-ETÜ Üniv.,Mevlana Üniv.,Şifa Üniv. gelecek yıl tıp fakültesi açacak.Dahada vardı galiba hatırımda kalan bunlar.Son 3 yılda kurulanlar kapatılmalıdır.Bu kadar sayı çok fazla.
0
Cevapla
murat
dogrudur..her ilceye bir tane mi acilacak o halde?
0
Cevapla
burak kocek
Tebrik ederim .Son zamanlarda duyduğum en aklıselim yorum.Yalnız o tıp fakültelerinide kim kurdu onuda bir söyleseniz ii olur.....Atın alan üsküdarı geçtide....Zaten siyaset bilimle hiç bir zaman bağdaşmıyor.....Tıp bilimleri ise dünyanın en gözde alanlarından bir tanesidir.Ancak sadece 3.dünya ülkelerinde siyaset bu kadar bu işin içinde olabilir....Bizde üzgünümkü tablo aynen böyle keşke böyle olmasaydı...Bizde daha mutlu koşullarda çalışsaydık....Yinede cesur bir yorum teşekkür ederim......
0
Cevapla
meral çetin
Sayın Özcan Güzel söylüyorsunuz da bu sözler için biraz gecikmediniz mi?Bu kadar Tıp Fakültesi olmaz alt yapısı olmayan yerlere açıldı Tıp Fakültesi benim bildiğim 84 tane.Tıp Fakülteleri yüksek liseye dönüştü.Bunları TTB eleştirirken marjinal oluyordu.Öngörüyü birileri bizden önce ifade etmişse onları bir dinlememiz gerekmez mi?Dayatılan performans sistemi sayesinde de mevcut okulların içi de boşalınca o zaman da tüh vah diyeceksiniz.Bunların vebali çok ağırdır.Ben dilimin döndüğünce insanlara bunları anlatmaya çalışıyorum.İyi eğitmediğimiz hekimlerin elinde ne hale geleceğimizi bir hayal edin lütfen.
0
Cevapla
alptural
Hayatinda ilk kez dogru bir sey soylemis mevcutlarinda kapatilmasi gerekenleri var
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir