Medimagazin logo

Yabancı hastaya yabancı doktor

Sağlık turizminde dev adım... Bakan Akdağ, yeni modeli anlattı. Buna göre oluşturulacak sağlık serbest bölgelerindeki özel hastanelerde yabancı hasta için yabancı doktor istihdam edilecek
Kaynak: AKŞAM - Ebru TOKTAR ÇEKİÇ
Yabancı hastaya yabancı doktor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık turizmini hareketlendirmek, çalışmasına izin verilen yabancı doktor ve hemşirelere istihdam sağlayacak yeni bir model üzerinde çalıştıklarını söyledi. Akdağ, çalışmanın ayrıntılarını şöyle aktardı:


- BABACAN'LA ÇALIŞIYORUZ: Türkiye'de sağlık turizmi gelişmeye başladı. Son KHK ile sağlık serbest bölgeleri diye bir kavram oluşturuyoruz. Bununiçin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bilgisi dahilinde ilgili bakanlıklarla geliştirme çalışmaları yapıyoruz.


- DOKTOR SAYIMIZ YETERSİZ:  Türkiye, sağlık hizmetlerini ucuza ve kaliteli bir şekilde sunan dünyanın nadir ülkelerinden. Biz, yüksek teknolojiyi ucuza mal edip, kaliteli hizmeti ucuza sunabiliyoruz. Bununla birlikte Türkiye'de doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısında yetersiziz. Şu anda özel sektörün genişlemesini belli bir kontrole tabi tutuyoruz. Vatandaşın ihtiyacını kamu ve özel sektör birlikte gördüğü için, doktor ve hemşirelerin büyük çoğunluğunun özel sektöre akabileceği bir kontrol dışı büyümeye şu anda müsaade etmiyoruz. 


- YÜZDE 40 DA OLABİLİR: Ancak sağlık turizmi geliştikçe, çelişki oluşturmamak için dengeleme yapacağız. Yani bir taraftan dışarıdan hasta gelsin istiyoruz, bir taraftan da özel sektörün büyümesiylee ilgili kontrol tedbirlerimiz var. İşte bu çelişkiyi önlemek için şöyle bir planlamamız var: Serbest bölgelerde yeni yapılacak hastaneler açısından yurtdışından belli sayıda doktor, hemşire ve sağlık personeli getirme şartını koyabiliriz. Bunun üzerinde çalışıyoruz. O zaman planlamalar dışında hastane yapılmasına müsaade edebiliriz. Ama belli oranda, diyelim ki toplam çalışanların yüzde 40'ı, 50'si ya da 60'ı mı olur, böyle bir oranda yurtdışından sağlık personeli getirme şartı koyabiliriz.

 

MHP'Lİ DEMİREL'DEN DESTEK
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel'den projeye destek geldi. Demirel, 'Birçok yabancı hasta, ülkesindeki ameliyat sırasını beklememek için Türkiye'ye geliyor. Türkiye'de ameliyatlar ucuz. O ülkenin bakanlığı ihaleye çıkıyor. İstanbul'daki bazı hastane ve üniversiteler ihaleyle bu hastaları alıyor. Fiziksel konforu uygun, personel standardı uygun hastanelerimiz var. Bu tip hastanelerde, hemşirelerin üniversite mezunu olması, ameliyat sonrasında bakımda  performansın yüksek olması, sağlık personelinin dil bilmesi gibi kriterler aranıyor' dedi.

yabancı
hastaya
yabancı
doktor
Yorum (8)
se
Emeğimizi ucuzlatmaya ve değersizleştirip, kendileri beceriksiz insanların bizim emeğimize fiyat biçmelerini kınıyoruz.
0
Cevapla
Tip doktoru
Yerli doktora yasak yabanciya serbest ozelde calismak diyor sayin bakan. Bu yasa ciksin mahkemeye ilk ben basvuracagim. Onlar neden bodrumda caliscak ben hakkari de anlamiyorum
0
Cevapla
Frankie Bellevan
ne var bir defa da yeni bir model üzerinde çalışmayın. başımıza sürekli icat çıkarıp duruyorsunuz.nedense çıkardığınız icatlardan pek bir hayır da göremedik. sayın recep akdağ yetmedi,sayın ali babacan da oyuna dahil oldu. mhp'den artarak gelen desteğimiz de devam ediyor. haydi hayırlısı bakalım!
0
Cevapla
umutsuzdoktor
yabancıya da mecburen hizmet koyacaklarsa adil bir çalışma olur.yoksa kendi öz vatanında üvey evlat muamelesi...her türlü külfet yerliye kaymak yabancıya...
0
Cevapla
al bundy
Bir kere de KHK değil kanun yapın yok ama işinize gelmez kendi dediğiniz yapacaksınız illa ki
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir