Medimagazin logo

Üniversite hastanelerinin sorunları konuşuldu

Üniversite hastanelerinin sorunları Ankara'da toplantıda konuşuldu. Toplantılara Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük de katıldı.
Üniversite hastanelerinin sorunları konuşuldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dernek Başkanı Prof. Dr. Erkan İbiş başkanlığındaki yönetim kurulu üyeleri TÜ Rektörü Prof. Dr. Yörük, Prof. Dr. Hüseyin Akan, Prof. Dr. Mustafa Kibar, Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Prof. Dr. Mustafa Solak, Doç. Dr. Haluk Özsarı'dan oluşan heyet Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü İlhan Hatipoğlu ile Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Başkan Vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ile toplandı.

Toplantıda üniversite hastanelerinin sorunları masaya yatırıldı çözüm önerileri tartışıldı.

üniversite
hastanelerinin
sorunları
konuşuldu
Yorum (1)
DENİZ FİLİZ
AŞAĞIDA SIRALADIĞIM NOKTALAR DA TARTIŞILMALI: SON 10 YILDA ÖĞRETİM ÜYELERİNİ İLGİLENDİREN ÇEŞİTLİ YASALAR, YÖNETMELİKLER ÇIKARILMIŞ OLMASINA RAĞMEN ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE BUNLAR UYGULANAMAMAKTADIR. BU DURUMUN NEDENLERİNİN ARAŞTIRILMASI VE GEREKLİ ÖNLEMLERİN ACİLEN ALINMASI GEREKMEKTEDİR. ÖĞRETİM ÜYELERİNİN MESAİ SAATLERİNE UYMADAN MAAŞ ALDIĞI, DÖNER SERMAYE GELİRLERİNE ORTAK OLDUĞU YILLARDAN BERİ BİLİNMEKTE, ANCAK BİR ÖNLEM ALINAMAMAKTADIR. BU SİSTEMİN DENETİMİNDEN SORUMLU OLANLAR GÖREVLERİNİ YAPAMAMAKTADIR. ÖĞRETİM ÜYESİ BİREYSEL OLARAK HASTA İLE İLGİLENMEMEKTEDİR. GELİRİNİN ÇOĞUNLUĞUNU TIPTA UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNİN HASTAYA VERDİKLERİ HİZMET ÜZERİNDEN ELDE ETMEKTEDİR. ÖĞRETİM ÜYESİ DÖNER SERMAYE GELİRLERİ, TIPTA UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNİN AKTİVİTELERİ ÜZERİNDEN HAKSIZ BİR ŞEKİLDE RAHATLIKLA ELDE EDEBİLMEKTEDİR. ÖRNEĞİN GECE EVİNDE UYUYAN ÖĞRETİM ÜYESİ GECE NÖBETTE TIPTA UZMANLIK ÖĞRENCİSİNİN MUAYENE ETTİĞİ HASTA İÇİN DEVLETİN ÖDEDİĞİ PARAYI HAKSIZ OLARAK ALMAKTADIR. BU PARA ÖNCELİKLE TIPTA UZMANLIK ÖĞRENCİSİNİN OLMALIDIR. EĞER, ÖĞRETİM ÜYESİ GECE O SAATTE ORADA HASTANIN BAŞINDA İSE BU PARAYI HAK EDEBİLİR. ÖRNEĞİN MESAİ DIŞINDA SÜREKLİ ÇALIŞAN ACİL SERVİS VE YOĞUN BAKIM GİBİ ÜNİTELERİN SORUMLU ÖĞRETİM ÜYELERİ HAFTA SONU, GECE NÖBETLERİNDE BU BÖLÜMLERE HİÇ UĞRAMADAN, TIPTA UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNİN AKTİVİTELERİNDEN ÇOK FAZLA MİKTARDA PARAYI DAHA HAKSIZ OLARAK KAZANMAKTADIR. ÖĞRETİM ÜYESİ HASTA İLE İLGİLİ BİREYSEL AKTİVİTELERİNDEN GELİR ELDE ETMELİDİR. BAZI BÖLÜMLERDE ÖĞRETİM ÜYELERİ HASTA HİZMETLERİ İLE İLGİLİ BİREYSEL AKTİVİTELERİNİ ARTTIRMADAN BENZER GELİR ELDE ETMEK İÇİN ARALARINDA “HAVUZ” SİSTEMİ YARATMIŞLARDIR. BU SİSTEM YASAL DEĞİLDİR.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir